Шофьорска книжка: Разлика между версии

От BGCanada Wiki
Направо към навигацията Направо към търсенето
мРедакция без резюме
Редакция без резюме
 
(Не са показани 3 междинни версии от същия потребител)
Ред 1: Ред 1:
С българска БГ книжка може да се кара 3 месеца, но много хора се сещат за изкарването на места прекалено късно и в резултат "увисват" за някой-друг месец. Поискайте си среща за книжка веднага щом имате адрес!
== Шофьорска книжка и изпит в Квебек ==


Повече за "книжката" на адрес: http://www.saaq.gouv.qc.ca/permis/permis_promenade.php
С българската шофьорска книжка в провинция Квебек може да се шофира до три месеца от датата след приземяването на летището. Освен това, притежаващите валидна българска шофьорска книжка за категория B не са задължени да преминават курсове и могат да получат квебекарско разрешително за шофиране само с явяване на мед. преглед и изпит (теория и шофиране).


Първо се уговаря час по телефона. На тази среща се прави регистрация, преглеждат се всички необходими документи се насочва дата за изпит, без да е необходимо карането на  курсове. Не забравяйте да занесете и сертификата за селекция!
Процедурата по изкарване на книжка е следната:


Второ - компютърен тест, за който може да се тренира вкъщи.


Трето - кормуване, на което човек може да се яви с кола взета под наем от гишето отсреща, с колата на инструктора, или с каквато и да е прилична, застрахована кола. Изпитващите изобщо не ги интересува дали можеш да караш, а дали познаваш и уважаваш законите им. Трябва да се кара старателно и внимателно, като 16 годишно момиченце! Който се прави на печен шофьор, ще го върнат за смирение.
'''1. Обаждане в SAAQ''' и вземане на дата и час за откриване на досие.http://www.saaq.gouv.qc.ca/saaqclic/en/public/grv/phone.php След като продиктувате името си буква по буква, служителят ще ви даде дата и час и ще ви изброи необходимите документи, които трябва да носите с вас, за да ви се открие досие. Тези документи са: българската шофьорска книжка, сертификата за селекция от Квебек, паспорта и формуляр IMM 1000. В отделни случаи служителите на гишето се заяждат за превод от сертифициран преводач, но обикновено такъв не се изисква, предвид че българската книжка е на български и на английски.


Ако датата за изпит е за след повече от месец е добра идея да се поиска изпит в Лавал, северния, или южния бряг. В Монреал се чака повече.


Можете да прочетете повеече потемата [http://www.bgcanada.com/phpBB2/viewtopic.php?f=19&t=30738 За какво да внимаваме на шофьорския изпит] във форума на БГ Канада.
'''2. Подготовка за изпита по теория.''' През времето, докато чакате за срещата е добре да се подготвите за теоритичния изпит. Изпита по теория се състои от три части: 1.Кодекс за пътна безопасност, 2.Сигнализация, 3.Специален тест за шофьорска категория 5 (съответстваща на българската любителска). Първата и и втората част се състоят от 16 въпроса, от които за да се премине изпита трябва да се отговори вярно поне на 12 въпроса. Третата част се състои от 32 въпроса, от които трябва са вярни поне на 24 въпроса.
Според мен най-добрата стратегия за подготовка по теория е първо да се прочете нормативната уредба и след това да се наблегне на листовките. Набавяне на учебни помагала относно нормативната уредба може да си направите в локалната библиотека или да закупите такива от някоя книжарница. Лично аз използвах помагалото на Omega driving school - "Get behind the wheel with Omega Driving school" (дадено ми от познат) и "Driver's handbook" (взето от местната библиотека). Минаването на листовки в най-елементарен вариант може да се осъществи с он-лайн варианта: http://www.saaq.gouv.qc.ca:81/services-saaqclic/public/en/questionnaireflash.htm. Трябва да се има предвид обаче, че он-лайн листовките съдържат само три възможни отговора, а на изпита ще имате четири такива възможни отговора. Он-лайн листовките съдържат около 300 въпроса, а на самия изпит вариантите на листовките са около 1000. Най-добрата подготовка за листовките се осъществява с програма, която съдържа 1000 въпроса, като може би само 10-ина се различават от реалния изпит по теория и тъй като вероятността да ви се паднат точно тези 10 въпроса е много малка, се получава сравнително добра подготовка. Името на програмата се казва "Auto-reussité" (някъде се среща и с името Auto evaluation) и може да се закупи от книжарниците като диска струва около 30 долара. Може да бъде проблем, че диска работи само с Windows Vista '95,'97,2003 и XP, а на Windows7 програмата не може да работи. Решението за Windows7 е да се използва Visual PC, който да зареди една изкуствена среда на операционна система, в която програмата да може да стартира.
 
 
'''3. Изпит по теория.''' Oтива се в SAAQ на адрес бул. "Henri-Bourassa Ouest" No 855 поне 15 минути преди часа на датата на срещата ви (вж. т.1). На вратата ще ви посрещне охраната, която ще ви попита на френски за часа на срещата ви. Ако е още рано за вас ще ви помолят да изчакате в едната част на антрето. Периодично охраната съобщава в чакалнята на френски и английски часа, който е наред. Когато чуете вашият час се отправяте в другата част на антрето, където чакате на опашка за номер. Когато дойде вашият ред, служителят ще ви попита за името ви и чак след като го намери в списъка пред него, го задрасква и ви дава номер. С тоя номер се влиза в една по-голяма зала, непосредствено след антрето. На светлинно табло се изписва срещу всеки номер на кое гише трябва да се яви. Самият номер се състои от буква и три цифри. Има няколко светлинни табла, които изреждат последователно отделни букви - вие трябва да гледате само таблото с вашата буква - останалите не трябва да ви интересуват. В тази зала са самите чакащи за съответна услуга и около 50 гишета служители. Добре е да забележите в коя част на залата се намират гишетата, където вашето табло обикновено изпраща хората, за да не се лутате в последния момент. След като намерите гишето, което ви е определило светлинното табло, служител ще ви посрещне и на английски или френски ще ви поиска документите, упоменати в точка 1. Ще ви помоли да попълнете декларация, че не страдате от изброените там заболявания. Задължително ще минете тест на очите на специален апарат - така че ако имате необходимост от помощни средства при шофиране (очила, лещи) ги носете, като задължително това го упоменавате в декларацията, за да не ви хванат в изцепка.
След това служителя ще ви попита дали искате да се явите веднага на изпит. Ако вашето желание е веднага да минете, той ще ви поиска да му заплатите 10 долара. Който е добре с френския или английския може да се яви веднага на теория, а който не владее добре един от двата езика, може да се яви на теория с преводач на български като за това се чака допълнително, за да се съберат достатъчно хора и изпита ще струва 40 долара. Освен това имайте предвид, че когато се минава изпита на френски или английски възможните отговори са четири, а ако е с преводач на български възможностите са две.
След това ще изчакате да ви извикат по име, за да ви направят снимка (безплатна е). Ако се явявате веднага, след снимката се отправяте към залата за изпит. В самата зала са наредени около 30-ина компютъра - служителя там ще ви посочи номера на компютъра, където в рамките най-много до календарен час ще трябва да попълните теста. Резултатите от теста ще бъдат разпечатани веднага пред вас от служителя и той ще ви накара да ги разпишете. Независимо дали успешно или неуспешно преминете теста, служителя ще ви даде номер, за гише, където да се определи следваща среща. В първия случай ще чакате за приемане на гише, за да ви дадат час и дата за изпит по кормуване, а във втория случай час и дата за повторно яваване на теория. Много благоприятно е, че само която част не сте успели да преминете от теста по теория в последствие само на нея ще се явявате на "поправка". Скоро след изпита по теория на домашния си адрес ще получите "Carte d'identification pour examen de la SAAQ", която винаги отсега-нататък ще трябва да носите вас при всяка нужда от преминаване на изпит в SAAQ.
 
 
'''4. Изпит по кормуване.''' След успешното издържане на изпита по теория ше ви бъде дадена среща за явяване на изпит по кормуване. Докато настъпи датата за явяване на изпита е добре да се използва времето, за да се вземат няколко часа при опитен инструктор, който да обърне внимание на какво държат местните изпитващи. Например: на стоп задължително се спира - къде точно, какво се проверява преди потегляне, как се потегля, необходимо е при всеки завой показно проверяване на мъртвите точки със завъртане на брадичка до рамото; при даване назад, задължително водачът на автомобила трябва да е полуизвъртян назад  недопустимо е тази маневра да се извършва само с гледане в огледалата и т.н. (повече вж. тук http://www.bgcanada.com/phpBB2/viewtopic.php?f=19&t=30738 ) Час кормуване обикновено струва около 30-40 долара, таксата за изпита е 25 долара, наемането на кола за изпит е около 40 долара, а таксата за издаването на книжката, зависи от рожденната ви дата - (моят рожден месец е юли и ми струваше около 75 долара). От решаващо значение за изпита е доколко добре познавате теорията. От особено важно значение е сигнализацията (пътни знаци, маркировка, светлинни сигнали) да се познава инстинктивно, без замисляне. Добрия шофьор е известен и с умението си да прави няколко неща едновременно - например, ако трябва да изпълните пристрояване в друга пътна лента, трябва за не повече от десетина секунди да сканирате обстановката отпред, отзад и отстрани, да проверите мъртвата си точка от съответната страна, подавате светлинен сигнал, пак да продължите със сканирането, защото буквално за секунди вече ситуацията е различна, ако се появи знак отпред веднага да се сетите какво означава той (за разлика от теорията, където имаш време да мислиш) и тогава ако прецените, че е безопасно пристъпвате към извършване на маневрата.
 
И дай боже след успешно вземане на кормуването не се отчавайте, ако особено в началото изтървате изходи, кръстовища и прочие - нужно е време, за да се привикне с монреалския трафик. Лично за мен е много по-добре да пропусна нещо и да изразходя малко повече бензин и време за обиколката, за да се позиционирам пак на същото място, отколкото да рискувам с рязка маневра да стана причина за ПТП и впоследствие да нося тежките последици от това.
 
 
 
Можете да прочетете повеече потемата [http://www.bgcanada.com/phpBB2/viewtopic.php?f=19&t=30738 За какво да внимаваме на шофьорския изпит] във форума на БГ Канада.


[[Category:Canada]]
[[Category:Canada]]
[[Category:След пристигането]]

Текуща версия към 12:28, 11 януари 2014

Шофьорска книжка и изпит в Квебек

С българската шофьорска книжка в провинция Квебек може да се шофира до три месеца от датата след приземяването на летището. Освен това, притежаващите валидна българска шофьорска книжка за категория B не са задължени да преминават курсове и могат да получат квебекарско разрешително за шофиране само с явяване на мед. преглед и изпит (теория и шофиране).

Процедурата по изкарване на книжка е следната:


1. Обаждане в SAAQ и вземане на дата и час за откриване на досие.http://www.saaq.gouv.qc.ca/saaqclic/en/public/grv/phone.php След като продиктувате името си буква по буква, служителят ще ви даде дата и час и ще ви изброи необходимите документи, които трябва да носите с вас, за да ви се открие досие. Тези документи са: българската шофьорска книжка, сертификата за селекция от Квебек, паспорта и формуляр IMM 1000. В отделни случаи служителите на гишето се заяждат за превод от сертифициран преводач, но обикновено такъв не се изисква, предвид че българската книжка е на български и на английски.


2. Подготовка за изпита по теория. През времето, докато чакате за срещата е добре да се подготвите за теоритичния изпит. Изпита по теория се състои от три части: 1.Кодекс за пътна безопасност, 2.Сигнализация, 3.Специален тест за шофьорска категория 5 (съответстваща на българската любителска). Първата и и втората част се състоят от 16 въпроса, от които за да се премине изпита трябва да се отговори вярно поне на 12 въпроса. Третата част се състои от 32 въпроса, от които трябва са вярни поне на 24 въпроса. Според мен най-добрата стратегия за подготовка по теория е първо да се прочете нормативната уредба и след това да се наблегне на листовките. Набавяне на учебни помагала относно нормативната уредба може да си направите в локалната библиотека или да закупите такива от някоя книжарница. Лично аз използвах помагалото на Omega driving school - "Get behind the wheel with Omega Driving school" (дадено ми от познат) и "Driver's handbook" (взето от местната библиотека). Минаването на листовки в най-елементарен вариант може да се осъществи с он-лайн варианта: http://www.saaq.gouv.qc.ca:81/services-saaqclic/public/en/questionnaireflash.htm. Трябва да се има предвид обаче, че он-лайн листовките съдържат само три възможни отговора, а на изпита ще имате четири такива възможни отговора. Он-лайн листовките съдържат около 300 въпроса, а на самия изпит вариантите на листовките са около 1000. Най-добрата подготовка за листовките се осъществява с програма, която съдържа 1000 въпроса, като може би само 10-ина се различават от реалния изпит по теория и тъй като вероятността да ви се паднат точно тези 10 въпроса е много малка, се получава сравнително добра подготовка. Името на програмата се казва "Auto-reussité" (някъде се среща и с името Auto evaluation) и може да се закупи от книжарниците като диска струва около 30 долара. Може да бъде проблем, че диска работи само с Windows Vista '95,'97,2003 и XP, а на Windows7 програмата не може да работи. Решението за Windows7 е да се използва Visual PC, който да зареди една изкуствена среда на операционна система, в която програмата да може да стартира.


3. Изпит по теория. Oтива се в SAAQ на адрес бул. "Henri-Bourassa Ouest" No 855 поне 15 минути преди часа на датата на срещата ви (вж. т.1). На вратата ще ви посрещне охраната, която ще ви попита на френски за часа на срещата ви. Ако е още рано за вас ще ви помолят да изчакате в едната част на антрето. Периодично охраната съобщава в чакалнята на френски и английски часа, който е наред. Когато чуете вашият час се отправяте в другата част на антрето, където чакате на опашка за номер. Когато дойде вашият ред, служителят ще ви попита за името ви и чак след като го намери в списъка пред него, го задрасква и ви дава номер. С тоя номер се влиза в една по-голяма зала, непосредствено след антрето. На светлинно табло се изписва срещу всеки номер на кое гише трябва да се яви. Самият номер се състои от буква и три цифри. Има няколко светлинни табла, които изреждат последователно отделни букви - вие трябва да гледате само таблото с вашата буква - останалите не трябва да ви интересуват. В тази зала са самите чакащи за съответна услуга и около 50 гишета служители. Добре е да забележите в коя част на залата се намират гишетата, където вашето табло обикновено изпраща хората, за да не се лутате в последния момент. След като намерите гишето, което ви е определило светлинното табло, служител ще ви посрещне и на английски или френски ще ви поиска документите, упоменати в точка 1. Ще ви помоли да попълнете декларация, че не страдате от изброените там заболявания. Задължително ще минете тест на очите на специален апарат - така че ако имате необходимост от помощни средства при шофиране (очила, лещи) ги носете, като задължително това го упоменавате в декларацията, за да не ви хванат в изцепка. След това служителя ще ви попита дали искате да се явите веднага на изпит. Ако вашето желание е веднага да минете, той ще ви поиска да му заплатите 10 долара. Който е добре с френския или английския може да се яви веднага на теория, а който не владее добре един от двата езика, може да се яви на теория с преводач на български като за това се чака допълнително, за да се съберат достатъчно хора и изпита ще струва 40 долара. Освен това имайте предвид, че когато се минава изпита на френски или английски възможните отговори са четири, а ако е с преводач на български възможностите са две. След това ще изчакате да ви извикат по име, за да ви направят снимка (безплатна е). Ако се явявате веднага, след снимката се отправяте към залата за изпит. В самата зала са наредени около 30-ина компютъра - служителя там ще ви посочи номера на компютъра, където в рамките най-много до календарен час ще трябва да попълните теста. Резултатите от теста ще бъдат разпечатани веднага пред вас от служителя и той ще ви накара да ги разпишете. Независимо дали успешно или неуспешно преминете теста, служителя ще ви даде номер, за гише, където да се определи следваща среща. В първия случай ще чакате за приемане на гише, за да ви дадат час и дата за изпит по кормуване, а във втория случай час и дата за повторно яваване на теория. Много благоприятно е, че само която част не сте успели да преминете от теста по теория в последствие само на нея ще се явявате на "поправка". Скоро след изпита по теория на домашния си адрес ще получите "Carte d'identification pour examen de la SAAQ", която винаги отсега-нататък ще трябва да носите вас при всяка нужда от преминаване на изпит в SAAQ.


4. Изпит по кормуване. След успешното издържане на изпита по теория ше ви бъде дадена среща за явяване на изпит по кормуване. Докато настъпи датата за явяване на изпита е добре да се използва времето, за да се вземат няколко часа при опитен инструктор, който да обърне внимание на какво държат местните изпитващи. Например: на стоп задължително се спира - къде точно, какво се проверява преди потегляне, как се потегля, необходимо е при всеки завой показно проверяване на мъртвите точки със завъртане на брадичка до рамото; при даване назад, задължително водачът на автомобила трябва да е полуизвъртян назад недопустимо е тази маневра да се извършва само с гледане в огледалата и т.н. (повече вж. тук http://www.bgcanada.com/phpBB2/viewtopic.php?f=19&t=30738 ) Час кормуване обикновено струва около 30-40 долара, таксата за изпита е 25 долара, наемането на кола за изпит е около 40 долара, а таксата за издаването на книжката, зависи от рожденната ви дата - (моят рожден месец е юли и ми струваше около 75 долара). От решаващо значение за изпита е доколко добре познавате теорията. От особено важно значение е сигнализацията (пътни знаци, маркировка, светлинни сигнали) да се познава инстинктивно, без замисляне. Добрия шофьор е известен и с умението си да прави няколко неща едновременно - например, ако трябва да изпълните пристрояване в друга пътна лента, трябва за не повече от десетина секунди да сканирате обстановката отпред, отзад и отстрани, да проверите мъртвата си точка от съответната страна, подавате светлинен сигнал, пак да продължите със сканирането, защото буквално за секунди вече ситуацията е различна, ако се появи знак отпред веднага да се сетите какво означава той (за разлика от теорията, където имаш време да мислиш) и тогава ако прецените, че е безопасно пристъпвате към извършване на маневрата.

И дай боже след успешно вземане на кормуването не се отчавайте, ако особено в началото изтървате изходи, кръстовища и прочие - нужно е време, за да се привикне с монреалския трафик. Лично за мен е много по-добре да пропусна нещо и да изразходя малко повече бензин и време за обиколката, за да се позиционирам пак на същото място, отколкото да рискувам с рязка маневра да стана причина за ПТП и впоследствие да нося тежките последици от това.


Можете да прочетете повеече потемата За какво да внимаваме на шофьорския изпит във форума на БГ Канада.