Първи покупки в Монреал: Разлика между версии
Demococcus (беседа | приноси) (Нова страница: Първите седмици на новопристигналите са свързани с доста пазаруване на неща от първа необход...) |
Demococcus (беседа | приноси) Редакция без резюме |
||
(Не е показана една междинна версия от друг потребител) | |||
Ред 50: | Ред 50: | ||
[[Category:Canada]] | [[Category:Canada]] | ||
[[Category:След пристигането]] |
Текуща версия към 11:51, 6 януари 2014
Първите седмици на новопристигналите са свързани с доста пазаруване на неща от първа необходимост и за обзавеждане на дома. Статията по-долу се опита да поясни някои особености и разлики, които може да са полезни в това начинание.
Легло
Леглата и матраците тук струват скъпо... от порядъка на няколкостотин долара. Алтернативният вариант е да си купите надуваемо легло. За 30 долара можете да имате голямо двойно легло с нормална височина (около 50 см) с вградена електрическа помпичка за надуването му. Възможно е обаче това легло да ви държи малко студено отдолу. Решението струва още 20 долара - дунапренена изолация която да постелете върху леглото. Чаршафи и юргани - не ви остава нищо друго освен да сравнявате качество и цени в различните магазини. Има хубави и евтини, просто трябва да ги намерите.
Мебели
Това е най-хубавата част. Ако квартирата ви не е мебелирана, няма нужда да купувате мебели. Можете да ги получите безплатно от "нощния магазин". Хората тук изхвърлят на улицата учудващо хубави и запазени мебели от всякакъв тип - бюра, шкафове с чекмедженца, нощни шкафчета, столове, етажерки за обувки и книги. И куп дървени плоскости от разглобени мебели. Нищо чудно да успеете да се обзаведете дори и без да ви трябва транспорт с мебели, които са изнесени на вашата или на съседната улица.
Електродомакински уреди
Ще рече печки, хладилници, перални, сушилни и т.н. Има много магазини за електроуреди втора употреба, като цените обаче не са много евтини. В Кижижи (а вероятно и в други сайтове) има изобилие от обяви за електодомакински уреди. Но проблемът е че повечето ги пускат гореспоменатите магазини и цените са почти същите - 150 до 250 за електоруед. Нека това не ви отчайва. Посред многото търговци има и обикновени люде с истински обяви, на които им се налага поради ред причини да се освободят от покъщнината си. Нормална цена за комплект печка и хладилник е 150 долара. Също може да си купите три електоуреда (печка, хладилник пералня) за 125 долара, ако имате съотвентото търпение и късмет... и транспорт да си ги вземете от мястото на което ги продават. Колкото до транспорта - все ще се намери някой да помогне ;)
Дребни електроуреди
Ако имате познати, нищо чудно да ви заредват с подаръци от този тип. Я на някой ще му се намери излишна лампа.. я някой се окаже че не си ползва машината за хляб и е готов да я разкара.. я някой си е сменил интернет доставчика и му е хартисал модем. Ако нямате познати и късмет - някои неща могат да се намерят в кижижи. Ако и там няма, тогава вече купувайте и помнете че едно и също нещо се продава на различни цени по развично време и на различни места. Например голямата машина за хляб на Bleck & Decker може да я намерите на цени от 60 до 100 долара в зависимост от това къде какви промоции вървят.
Завеси, пердета, завивки
Корнизчетата за пердета - от Доларама по долар и малко. Иначе абсолютно същите почват от 3 долара в другите магазини. За банята сапунерки и държалки за кърпи - същата работа. Там където в българските къщи има врати, в монреалските често пъти няма врати. Например кухнята на много къщи няма врата и всичко се вмирисва по време на готвене. Затова трябват завески, ама те са си скъпи... почти колкото да си купи човек врата. Можете обаче да си намерите чисто нови хубави завеси за около 10 долара завеси от магазинчета за втора употреба. Ако няма - проверете пак след седмица. Същото важи и за покривала за легло, пердета, възглавнички за столове и подобни на тях неща.
Разни дреболии
Има в Доларама и магазините от типа "всичко за левче". Но са на възможно най-ниско качество. Например изтривалки за входната врата, кърпи за кухнята, бурканчета и пластмасови кутии за сандвичи можете спокойно да си купувате. Но не и инструменти, винтчета... учудващо некачествени са. Тях по-добре от специализиран магазин.
Посуда
Има доста в магазините за левче, но трябва добре да огледате качеството. Ако ви задоволява, огледайте и цената - често пъти се оказва че цената на бройка в магазин за левче е по-висока отколкото ако си купите съответния комплект от "свестен" магазин. Например комплект от хубав порцелан без шарки, включващ 4 купи, 4 големи чинии и 4 малки чинии в Walmart се намира за 10 долара - доста по-добре цена отколкото в магазините за левче. Иии.. голямото разочарование - в Монреал цената на тенжерите и тиганите е доста солена. Отгоре на всичко се продават в комплекти, от които половината неща са супер ненужни. Свестни тенджери и тигани на свестни цени има много, много рядко.
Храни
С храните е голяма мешавица, особено внимавайте кога цената е за килограм, за либра или за бройка или за няколко бройки! Ако гледате цена за либра и си мислите че е цена за килограм, може доста да се изненадате при плащането. Много е важно да гледате намаленията и да отсеете кое наистина е намаление и кое е само реклама. За това си трябва време, сравняване и някой с опит да ви посъветва. Например колкото и да ви обясняват че свинското е 4 долара на промоция, всъщност има и за 2 и малко долара в Макси. Зърнените храни пък можете да си купите значително по-евтино ако са в голяма опаковка от 5 или 8 килограма. Особено важи за брашното - за сравнение: пакет от 5 кг е 7 долара, а чувал от 20 кг е 14 долара. Хубави домати има за около долар килото. Е, не са толкова евтини че да си правите лютеница от тях, но пък от шопска салата в никой случай не трябва да се лишаваме! Сирене и кашкавал като българските също има: за около 12 долара килограма. Тези ориентири за цени ги давам, защото тукашните търговци много обичат клиентите да плащат два пъти повече от реалната цена. В България ни лъжеха с качеството, а цените бяха що-годе уеднаквени. Тук е обратното - едни и същи неща се продават в различни магазини, а търговците "играят" с цената.