Изпращане на пари

От BGCanada Wiki
Версия от 02:47, 4 март 2010 на Demococcus (беседа | приноси) (Пренасяне на статията и не много старателно оформление)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към навигацията Направо към търсенето

Има няколко начина за изпращане на пари към България. Кой е най-добър за вас преценете в зависимост от конкретния случай.


Чрез банкова карта

Отваря се chequing account в банката. Ако сте женени, правите joint account. Искате да ви издадат две карти, като едната пращате на човека в България. От там той може да тегли от всеки банкомат до 200 лв или от POS устройство в банката до 1000 лв. Удържа се 1,50 CAD при всяко теглене, така че е добро решение да се тегли по-голяма сума на веднаж. Ако не сте женени отваряте си обикновен chequing account. Пращате картата в България, а вие я захранвате като внасяте парите в сметката на гише. В този случаи трябва да знаете номера на сметката. Неудобство е че трябва да внасяте на гише, т.е. трябва да се съобразите с работното време на банката. Изберете PIN код с 4 цифри, за да сте сигурни че банкоматите в България щте го четат.


Чрез Western Union

Този вариант е добар ако парите трябва да се изпратят спешно. 10 минути след като сте изпратили парите получателя може да си ги вземе. Необходимо е да знаете единствено името и фамилията на получателя. Можете да изберете в каква валута да бъдат получени парите – EURO, USD или левове. Вие плащате в канадски долари. Не сте ограничени с определено място, и вие, и полиучателя можете да отидете при всеки агент в града. Кой е най-близкия до вас можете да намерите на www.westernunion.com Получателя трябва да покаже лична карта, да знае трансферния номер и приблизително сумата която ще получи.

Ето и идея за таксата за изпращане:

  • 100 cad – 14
  • 300 cad – 20
  • 500 cad – 33
  • 1000 cad – 40
  • 2000 cad – 50

По подобен начин действа Money Gram.


Чрез Wire Transfer

Прави се чрез банката. Тук ви трябва доста повече информация за получателя а именно:

  • Имена на получателя
  • Адрес и телефон
  • Номер на банкова сметка
  • Адрес на банковия клон към който е сметката и телефон (факс)
  • Най-важно – SWIFT code – това е уникален за всяка банка код.

Можете да депозирате парите във собствения си chequing account, и от там да наредите изваршването на трансфера – попълва се формуляр който банковия служител има и в повечето случаи попълва сам. Не е нужно да ходите в точно определена банка – ако не сте неин клиент няма да ви погледнат с добро око, може и да ви изгонят. По този начин можете да пращате големи суми – 10, 20 хиляди и нагоре, питайте в конкретната банка дали имат таван и колко е той. Таксата за wire transfer не е много висока – около 30 до 50 долара, което за голяма сума е приемливо. Парите се получават в България след около 5-7 работни дни. Желателно е сметката от която изпращате и тази в която се получават парите да са във една валута (примерно cad-cad или usd – usd) – иначе получаващата банка ги обръща във валутата в която е сметката по нейния курс, който не се знае какъв ще бъде. Попитайте също дали има welcome fee – може да бъде 10-15 долара.


Допълнителни забележки:

  • Комисионната при теглене от банкомат в България зависи от конкретната банка в която е сметката и варира между 1,50 и 5.00 CAD.
  • Повечето банки вече предоставят възможност и за Interac Email Money Transfer, т.е. привеждането на пари в сметката чиято карта сте пратили в България може да стане и по Интернет.

Разгледай тези линкове:

  • Трансфера на практика се осъществява от посредническа компания - http://www.certapay.com На техния сайт също има добро FAQ относно Interac Email Money Transfer

Изпращането може да стане от акаунт в следните пет банки: Scotiabank, BMO Bank of Montreal, CIBC, RBC Royal Bank и TD Canada Trust и струва 1.50. Ако сметката в която се приемат парите е също в някоя от тези 5 банки, трансфера става моментално и не струва нищо повече. Ако сметката в която се приемат парте е в друга банка, трансфера отнема от 3 до 5 дена и CertaPay ти удържат още 3.50.