Стратегии за търсене на работа

От BGCanada Wiki
Версия от 14:31, 5 юли 2012 на Emilcho (беседа | приноси)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към навигацията Направо към търсенето

Ако вече сте в Канада, имате жилище, уредили сте всичките си документи и не знате какво още да правите, ще ви кажа- следва може би най-важната стъпка в живота ви - да намерите успешни стратегии при търсене на работа. Търсенето на работа не никак проста и обикновена задача. От вас се изисква познаване на пазарната ситуация и много, много добро владеене на поне един от двата основни езика- френски или английски.

Целта на тази тема е не да ви дава готови рецепти за начините по които да си решите житейските проблеми, а да ви даде идеи, насоки и база за по-нататъшно развитие и в крайна сметка намиране на работа. Не приемайте като 100% вярно всичко, което четете. Не забравяйте, че каквото и да ви посъветваме, то в никакъв случай не е най-правилното ТОЧНО ВЪВ ВАШИЯ СЛУЧАЙ. През дългите години на работа, сменяне на фирми и постоянно променяне на ситуациите съм разбрал едно- човек трябва да бъде изобретателен, оригинален и никога да не лъже за способностите си. За това в началото на тази тема ще разгледаме именно стратегията за търсене и намиране на работа. С други думи КАКВА, КАК и КЪДЕ да търсим. Ако знаете отговорите на тези 3 въпроса...не четете по-нататък. Тези редове на се за вас. Ако не знаете...добре дошли и приятно четене.


Желателно е още преди да сте започнали да търсите работа да знаете със сигурност какво искате за себе си. Имате 2 най-много 3 възможни решения:

1. Минавате на социал. Темата ще можете да прочетете малко по-нататък в нашия наръчник на имигранта.

2. Започвате да учите на пълно натоварване /минимум 4 часа на ден/. Тази тема също предстои да бъде разгледана и аз няма да я засягам сега.

3. Започвате да си търсите веднага работа.


Имате и още варианти /като например да не правите нищо/, но тях няма да ги разглеждаме, защото очевидно за тях са необходими много пари, с които масовия имигрант не разполага. Въпроса КАКВА работа да търсим е основния. Отговора на този въпрос ще ви спести много главоболия, разочарования и загубено време.Има много мнения по въпроса ЗА и ПРОТИВ започването на неквалифицирана работа. Разбира се че ако можете да изчакате няколко месеца и през това време да учите нещо с цел повишаване на собственото ви ниво като професионалисти е най-добрия вариант, но ако нямате друг избор започнете веднага да търсите каквато и да е работа. Това ще ви позволи да си подобрите финансовото положение и да навлезете в пазара на труда като цяло...така бихте могли да се запознаете и с хора, които да са ви полезни за в бъдеще. Желателно е обаче да знаете, че по никакъв начин не трябва да изоставяте плановете си за намиране на работа по специалността ви. Естествено най-добре е веднага да започнете с нещо близко да вашата специалност, но на по-ниско ниво. Така ще можете лесно да навлезете в тукашните порядки и начини на работа свързани с вашата професия и също така ще можете да кандидатствате ако във вашата фирма се отвори място подобно на търсеното от вас. Наистина лично според мене, най-трудния и най-важен въпрос е да знаете какво искате и то да е близко до реалното. Ако смятате че поради факта, че в някоя търсачка сте видели 100 обяви само за шефове и началници и имайки в предвид, че това сте правили в България ще можете да започнете като такива жестоко се лъжете. Тук да си шеф не значи да сочиш с пръст по другите...четете внимателно изискванията и ще разберете какво имам предвид- задължителни перфектни френски и английски + поне 10 години стаж по специалността /естествено в Северна Америка/ + умения за работа с хора +, + , +...бариерата е твърде висока.


За сметка на това, ако прецените реално уменията си и направите един списък с ПРАКТИЧЕСКИТЕ ви умения това ще ви даде уникалната възможност реално да преглеждате обявите за работа и да кандидатствате за тези, по които имате възможности. За сега обаче забравете за големите директорски постове и за заплати над 35-40 000 в най-добрия случай. Естествено има и изключения, но за тях не си струва да говорим. В повечето случаи това са хора с перфектни езици и работа за чужди компании. Те биха се оправили и без нашите съвети. Ако вече сте решили какво искате и каква работа ще ви устрои за начало, значи следва втория въпрос КАК да търсим работа. Има няколко основни неща, които аз научих от сесията за търсене на работа към Карефура:


1. 80% от работните места са в главите на работодателите.

2. Търсенето на работа е целодневна и сериозна работа.

3. Някъде, някой има нужда точно от вас. От вас зависи да го намерите.

4. Интернет е много ефективен инструмент.

5. Не винаги и не всички изисквания в обявите за работа са задължителни.

6. Новопристигнал имигрант няма шанс да си намери работа по обява. Някои модели как да опита да си увеличи шансовете могат да бъдат намерени в следната статия

7. Начините да стигнете до работодателя са много и разнообразни, но винаги трябва да съдържат елемент на индивидуалност.


Сега ще разгледаме всяка точка по отделно.


По точка 1. Това е най-важното нещо за определяне на стратегията ви. Помислете малко. Една фирма от 10 човека /а това са основно фирмите, които биха наели имигрант без опит/ няма отдел “Човешки ресурси”. Съответно няма кой да се занимава с разглеждането на хилядите СиВи-та, които биха постъпили при една евентуална обява за работа. В много от случаите дори и в големите фирми преди да се пусне една обява минава доста време...и кой е наясно че ще се търси човек- шефа разбира се. Вашия основен проблем е как да стигнете до шефа. В повечето случаи трябва да минете през секретарки, по-малки шефове и т.н. Най-важното е да разберете името на вашия човек, така ще можете да се обръщате към него по име, а това прави добро впечатление. Другото важно нещо е да откриете имейла му. Много спорове съм водил с приятели дали факса не е по-добър начин. Освен че факса е по-скъп /ако нямата инсталиран на компютъра си/ той е и по-несигурен. В повечето фирми с разпределението на пощата и съответно факсовете става от секретарката или от някой специален човек. Всички реклами предварително се изхвърлят в коша и чак тогава се разпределя пощата. Пускайки факс вие оставяте СиВи-то си в ръцете на някой друг. Може и да попадне в правилните ръце, но най-вероятно ще последва съдбата на рекламите. За това наистина моя съвет е- или имейл или лично писмо. Между другото личното писмо е един прекрасен начин да попаднете на верния човек. Получавайки запечатан плик, секретарката задължително ще го предаде на адресанта. Тя няма начин до разбере съдържанието и съответно не може да реши вместо шефа дали писмото е важно или не. Обаче изпращането на 20-30 писма на ден е доста скъпо удоволствие. Аз лично ви предлагам този метод само за наистина специални работодатели. И така най-ефективен се оказва имейла. Можете да си подготвите едно мотивационно писмо /така че да става за всякакви случаи/ и само го копирате по имейлите и прикачвате файла със СиВи-то и готово. Ако не знаете имейла на шефа, но можете да се доберете до името му и до имейла на някой друг служител във фирмата /това в повечето случаи е някой от търговските представители - те контактуват с клиенти/ взимате формата на неговия имейл, но сменяте името с това на шефа и готово. В повечето случаи вероятността да сте познали е над 90%. Така вашите документи ще попаднат в ръцете на подходящия човек. По нататък ще разгледаме и някои аспекти на писането на мотивационно писмо и СиВи.


По точка 2. Ами разбира се че е сериозна работа...ако смятате че ще пуснете 5 СиВи-та и ще се задръстите с предложения за работа жестоко се лъжете. Необходимо е да пускате поне 20-30 на ден, за да получите по 1-2 любезни отказа и евентуално на 300-400 по една покана за интервю. Другото, което трябва да знаете е че може да ви отговорят веднага и на следващия ден да сте на интервю, но могат да се свържат с вас след 2-6 месеца. Имайте търпение и не спирайте работа. Важното е да не се отчайвате. Вашето място си е само ваше и никой няма да ви го вземе. Имаше случай с един мой приятел. Страхотно момче. Строителен инженер с отличен френски и английски. Кандидатства за работа в една фирма го поканиха на интервю. След 6 часа изпит му казаха че ще му се обадят. След няколко дни получи отказ. Беше много разочарован. Обаче постъпи мъдро и им изпрати едно писмо, в което изрази съжалението си, че работата не е станала и че ако имат нужда от друг човек да му се обадят...и те му се обадиха 3 месеца по късно. Както се сещате взели са друг, но не са го харесали и после са се обадили на приятеля ми. Извода е че работата е била точно за него. Така че не се отчайвайте. Търсете си мястото. Естествено при един става лесно, при други- не. Какво да ви кажа- света не е справедливо място...но упоритостта, оригиналността и професионализма винаги побеждават.


По точка 3. Смятам че гореразказания случай много точно описва тази точка. Важното е да не си мислите че работата сама ще ви намери...вие сте тези, които трябва да търсят. Ежедневно. Упорито. Поне по 6 часа на ден. Така е. Трудно е, но вярвайте ми усилията ви ще бъдат възнаградени.


По точка 4. Ето я и моята любима тема- Интернет. Винаги съм се възхищавал на уникалните възможности на тази проста на пръв поглед система за колективен разум. Някога опитвали ли сте да търсите нещо в интернет ей така, просто от скука. Напишете първата дума, която ви хрумне...и я виж ти! Изненада...има една камара сайтове по въпроса. Така е и с работата. Има много. Въпроса е вие да я намерите. Стратегията за търсене на работа по интернет включва няколко основни елемента.

1. Определяне на ключовата дума. Вие сами трябва да решите кои са думите най-пълно и точно отговарящи на вашата професия. Не се впускайте в безкрайни описания, защото може и да не успеете да влезете дори и само в 10% от показаните ви възможности.

2. Преглед на сайта на фирмата. Важно е да знаете с кой си имате работа. Може по думата да сте открили и фирма, която не ви пасва като профил. Естествено това можете да разберете само ако влезете в сайта им. Преценете и горе-долу от какъв калибър е фирмата. Ако е малка- пращайте директно на адреса “contact us”. Това със сигурност е шефа. Ако смятате че фирмата е средно голяма, но не е даден адреса на човешки ресурси пуснете едно мило писъмце до посочения за контакти имейл с молба да ви дадат имейла на човешки ресурси, за да си дадете СиВи-то...в повечето случаи ще получите отговор да го изпратите на същия адрес...вече сте осъществили контакта. Не пропускайте шанса си.

3. Архив. Пазете някъде информация за това къде сте пращали кандидатурите си. Важно е да не повтаряте фирмите, защото иначе ставате досадни, а никой не обича досадници.

4. Име за контакти. Това е една опция, която губи време, но повишава шансовете ви за внимание. Ако се обърнете лично към шефа или към човека, отговарящ за кадрите ще имате повече шансове да спечелите вниманието им. Не е задължително. Просто е полезно. По точка 5. Ами така е. Обявата за работа отразява ЖЕЛАНИЕТО на работодателя да намери такъв човек. Ако обаче точно такъв както е посочено по обявата няма...тогава се гледа кой отговаря най-добре на профила. Ако въпреки че ви е ясно, че нямате шанс по обява решите да пускате, това може да ви спести много непуснати СиВи-та. За Квебек всички искат и перфектни 2 езика. Ако вие знаете само единия не се отчайвайте. Пускайте си документите. Има много фирми в които се говори предимно френски, други в които се говори предимно английски. Макар и минимален шанса все пак съществува да се заинтересуват от вас. По точка 6. Ами вече е ясно защо. Канадския опит е нещо като магическата дума тука...без него винаги си оставате 1 стъпка по-назад от останалите. Причините са комплексни, но тука наистина има много разлики в маниера на работа, както и в стандартите. За това и целите ви трябва в началото да са по-ниски от квалификациите ви. След като натрупате 1-2 години опит вече можете смело да се борите с останалите за по-добро място под слънцето. Въпреки че съм почти убеден в това, което съм написал, бих се съгласил с всеки който си е намерил такава работа по обява. Обаче пак смело твърдя- това е изключение. По точка 7. Вече е ясно какви са начините да стигнете до работодателя. В процеса на работа по тази тема се появи още един автор който даде идеята за търсене на работа по телефона чрез контактуване с максимален брой работодатели. Просто се обаждате по телефона да питате дали имат нужда от вашата квалификация и дори отговорът да е отрицателен, оставяте СV. Разчита се на бройката – вместо да отговаряте на по няколко обяви седмично, вие можете да говорите с десетки работодатели дневно. За да не попадате все на отдел Кадри, опитайте се да си направите Offre de services (или Offer of services), където да предлагате някакви услуги и питайте с кого трябва да говорите по този въпрос. Така ще попаднете на специалист, на който накрая между другото може да зададете въпроса не им ли трябва човек с вашата квалификация. Отказите са нещо нормално, а ключът за успеха е в количеството – счита се, че за всеки 10.000 долара заплата е нужно по 1 месец търсене по телефона по 6-8 часа на ден (т.е. за заплата 50.000 долара трябва да отделите средно 5 месеца). Но ако имате късмет, става и на първия ден или първия месец – има такива случаи (зависи кога ще попаднете на свободно място).


Ако имате други идеи- приложете ги. Не се ограничавайте само в това, което ние ви казваме. Творческото мислене е безкрайно важно в свят като този. В нормалните държави пари се намират лесно- трудно е с идеите. Ако вие имате идеи винаги ще вървите нагоре. Важното е да сте настоятелни, но тактични. Запомнете, дръжте на своето, но не бъдете нахални. Както ви казах вече никой не обича нахалните хора. Та относно идеите казаха ми за случай на човек загуби работата си. Поради липса на други идеи си сложил една голяма табела на гърдите и гърба че си търси работа и че е еди-какъв си специалист....много бързо се е оправил човека... защото е бил оригинален, без да се натрапва. Сега следва малко повече практична информация, както и няколко много полезни сайта за търсене - в статията Интернет адреси за търсене на работа.



Други полезни документи по темата

http://www.bgcanada.com/portal/files/6c99_Using%20internet%20for%20work.pdf

http://www.bgcanada.com/portal/files/Job%20Search%20Guide.pdf