Счетоводител
1. Счетоводителската професия в Канада
2. Канадските счетоводителски асоциации – CICA, CGA, CMA
3. Изисквания и учебната програма на CGA
4. Чуждестранни счетоводителски асоциации – СРА и АCСA
1. Счетоводителската професия в Канада
Във форума неведнъж са подвигани въпроси за счетоводителската професия в Канада и за това какви са възможностите за професионална реализация на човек с икономическо или счетоводителско образование получено в България. Ясно ми е че темата е много голяма и едва ли е възможно да бъде обхваната изцяло, все пак ще се опитам да обобщя написаното дотук по тази тема, надявам се да бъде полезно за всички които се интересуват.
Счетоводителската професия в Канада е много уважавана, съответно добре платена, но в същото време е и една от най-трудните за професионална реализация, особено за човек който няма канадско образование и трудов стаж. Трябва да уточня също че в Канада има много по-тясна специализация на различните икономически специалности като счетоводство, финанси, застрахователно дело, икономикс, търговия, управление – повечето от тях имат собствени професионални асоциации, които имат собствени приемни изисквания и собствена учебна програма.
За съжаление в момента няма голямо търсене на счетоводители, а в същото време има много голямо предлагане на специалисти, което прави намирането на работа доста трудно. Основния проблем пред който се изправя всеки новодошъл имигрант е изискването да има канадско образование по специалността и поне две години канадски трудов стаж. Така се получава един наистина омагьосан кръг – без канадски трудов стаж не може да се намери работа, а в същото време не може да се придобие стаж, защото никой не те взeма на работа. Решението на този проблем обикновено е свързано със започването на по-ниско квалифицирана работа и взимане на курсове с цел получаване на канадски трудов стаж и образование. За съжаление дори и намирането на позиция за начинаещ (Entry level position) е трудна задача и в много случай определено е необходима и доза късмет.
Като длъжности счетоводителската професия може да се раздели на три нива, разбира се това деление е малко условно, но все пак дава някакък ориентир:
Начинаещо ниво (Entry Level) – за него не е нужно да имате канадско образование, но реално едно от условията е да сте записан за студент в някоя от тукашните счетоводителски асоциации. Това ниво включва следните длъжности: - Data Entry Clerk – въвеждане на данни в компютърната система на компанията. - Accounting Clerk/Bookkeeper – осчетоводяване на първични документи, най-разпространени са Вземания/Задължения (Accounts Receivables /Accounts Payables Clerks) – дори за това все още начинаещо ниво се появава изискването за канадски трудов стаж.
Средно ниво (Intermediate Level) – обикновено работещите на това ниво се наричат Accountants, а в зависимост от трудовия им стаж и задълженията които изпълняват могат да се разделят на: - Junior Accountant - Intermediate Accountant - Senior Accountant За работа на такова ниво изискването за канадски трудов стаж е задължително, както и да сте средно или напреднало ниво студент в някоя от счетоводителските асоциации.
Ръководно ниво (Management/Senior Level) – за да се работи на такова ниво наличието на канадска степен и натрупани повече години трудов стаж са просто задължителни. - Assistant Controller – помощник главен счетоводител - Controller – главен счетоводител
Освен тези изброени длъжности е възможно да се работи на свободна практика, т.е. да имате собствена фирма и да извършвате счетоводни услуги за различни клиенти. За да се занимавате с това обаче притежаването на канадска счетоводителска степен (Accounting Degree) и повечко години трудов стаж също така е задължително.
2. Канадските счетоводителски асоциации – CICA, CGA, CMA В Канада съществуват три официално признати счетоводителски асоциации, това са представителствата им на федерално ниво:
The Canadian Institute of Chartered Accountants (CICA) 277 Wellington Street West Toronto, Ontario M5V 3H2 Tel: 416-977-3222 Fax: 416-977-8585 Website: www.cica.ca
Certified General Accountants Association of Canada (CGA) 700-1188 West Georgia Street Vancouver, British Columbia V6E 4A2 Tel: 604-669-3555 Fax: 604-689-5845 Website: www.cga-canada.org E-mail: public@cga-canada.org
The Society of Management Accountants of Canada (CMA) Mississauga Executive Centre One Robert Speck Parkway, Suite 1400 Hamilton, Ontario L4Z 3M3 Tel: 905-949-4200 Fax: 905-949-0038 Website: www.cma-canada.org
Освен на федерално ниво, всяка една от асоциациите има представителства и във всяка една от провинциите, по-подробна информация за тях може да се намери в уеб-сайтовете им.
Като основни функции трите професионални направления могат да се разделят така: · Chartered Accountants (CA) – занимават се основно с одитиране. · Certified General Accountants (CGA) – оперативно счетоводство, годишно приключване, изготвяне на финансовите отчети в края на периода – цялата официална информация за компанията, която се публикува и представя на външни потребители. Понякога се занимават и с одит, но в по-редки случай. Една от основните сфери в които се занимават работещите на свободна практика е данъчното облагане за фирми и физически лица. · Management Accountants (CMA) – подготовка на счетоводна информация във вид на справки, анализи и отчети за нуждите на мениджмънта на компанията – информация, която не излиза извън компанията.
3. Изисквания и учебната програма на CGA Най-широко разпространена от трите асоциации е CGA, може би защото е и най-лесна за завършване. Ще се опитам да обясня приемните им изисквания и учебната им програма. Разбира се, бих помолил тези които се интересуват сериозно от едно подобно да потърсят повече информация в официалния сайт на Асоциацията.
За да се получи степента CGA е необходимо да се изпълнят следните 3 изисквания:
1) Притежаване на Бакалавърска степен по икономика/счетоводство към момента на завършване на програмата.
За да бъдете допуснати до програмата е необходимо да удостоверите статута си на постоянно пребиваващ (Permanent Resident) в Канада, само със студентска виза няма да ви допуснат до програмата.
Асоциацията допуска и хора без завършен университет, с уговорката че докато приключите програмата, трябва да сте придобили и университетското си образование. В общия случай, за човек с висше икономическо образование от България, не представлява проблем да покрие това изискване с българската си диплома. Процедурата е да се подаде молба по образец (има я в Интернет), копие от превода на дипломата плюс приложението ѝ, както и да бъде платена съответната такса. Оценката на дипломата отнема около 6-8 седмици, като тя няма за задача да определи дали имате Бакалавърска или Магистърска степен, получения от Асоциацията документ съдържа текст че сте приет за студент в Асоциацията (получавате и студентски номер), че сте покрили изискването за образователна степен и евентуално от колко учебни предмета сте освободени. Ако имате образование по счетоводство, имате добрия шанс да бъдете освободен от няколко предмети, диплома с друга икономическа специалност обикновено означава освобождаване от 1-2 начални предмета.
2) Успешно взимане на изпитите по учебната програма на Асоциацията Програма за учебната 2003/2004 се състои от 18 изпита и 2 практики разделени на общо 5 нива:
Начални нива (1-3)
Първо ниво
1. Финансово счетоводство 1
2. Икономикс
3. Търговско право
Второ ниво
4. Финансово счетоводство 2
5. Статистика
6. Управленско счетоводство 1
7. Бизнес комуникации
Трето ниво
8. Финансово счетоводство 3
9. Финанси 1
10. Информационни системи за управление 1
Практика 1 (Счетоводство)
Напреднало ниво
11. Управленско счетоводство 2
12. Данъчно облагане 1
13. Одит
14. Счетоводна теория
Практика 2 (Одит)
Професионално ниво
Избор на професионално направление:
- корпорации, малки и средни предприятия
- информационни технологии
- правителствени и благотворителни организации
- публична практика (одит)
Дадена е възможност за избор на два от следните предмети, в зависимост от професионалното направление:
o Финанси 2
o Информационни системи за управление 2
o Управленски одит
o Одит 2
o Данъчно облагане 2
Два задължителни изпита
17. Финансово счетоводство 4
18. Финален изпит за придобиване на професионална степен
Курсове и учебни програми:
- Самата Асоциация организира курсове за всички нива. Учебната година е разделена на 4-ри части, изпитите се провеждат съответно през декември, март, юни и септември, но на практика летни курсове почти няма и през септември сесията е повече като поправителна. Всеки курс има продължителност от 10 седмици, като всяка седмица има по едно занятие в събота сутрин. В рамките на всяка седмица се предава писмен Assignment, който се оценява от някой от преподавателите. Успешното предаване на Assignment-те е условие за допускане до изпита, в случай че не успеете да се справите, няма да бъдете допуснат до изпита. След приключване на 10-те седмици занятия има около 2 седмици време за подготовка за изпита. Възможно е и да не се посещават занятия, а курса да се взима дистанционно, макар че така е още по-трудно. Изпитите са изцяло писмени, продължителността им е от 3 или 4 часа, в зависимост от нивото, и са върху целия материал от курса. По принцип програмата е направена за хора които работят, затова и занятията са само в събота, а изпитите обикновено се провеждат вечер между 7 и 10 часа. Имате право на максимум 4 явявания на предмет. В случай че не успеете вземете даден изпит в рамките на тези 4-ри опита, ще загубите студентския си статут и ще трябва да напуснете програмата.
- Сериозна алтернатива на курсовете през Асоциацията е да взимате курсове към някой университет или колеж. Почти всички тукашни университети и колежи имат Continuous Education training programs, които предлагат курсове с еквивалент на курсовете в Асоциацията, с изключение на последното професионално ниво, което може да бъде взето само през Асоциацията. Взимането на курсове по този начин има определеното предимство че са много по-лесни за изкарване, но от друга страна за да вземете успешно един предмет по програмата на Асоциацията, в повечето случай трябва да се изкарат два курса съответно в университета или колежа, което е свързано с повече време, в някои случай и с повече пари. Необходимо е преди да започнете да учите към който и да е университет или колеж да проверите и да сте сигурни че съответния курс ще бъде признат след това от Асоциацията.
Забележка: Учебната програма търпи изменения всяка година, както отбелязах и по-горе, това е програмата за 2003/2004 учебна година. Много вероятно е през следващата учебна година да има промени.
3) Придобиване на признат от Асоциацията трудов стаж по специалността.
В общия случай е необходимо да имате поне 3 години трудов стаж по специалността, от които поне една година на по-отговорна позиция. Все пак, в зависимост от позицията и отговорностите свързани с нея, е възможно да се дипломирате дори и с две години трудов стаж, но това предполага работа на наистина отговорна позиция.
Що се отнася до трудов стаж придобит извън Канада, неговото доказване е по-трудно, но не и невъзможно. В този случай обаче все пак има изискване за поне една година канадски трудов стаж, без значение колко време и като какъв сте работили преди това извън Канада. За да бъдат усложнени още повече нещата по отношение на трудовия стаж има изисквания към момента в който приключвате учебната програма да сте на работа на позиция която е призната от асоциацията. Ако не сте на такава позиция, то имате срок от 3 години да започнете такава работа. В случай че в рамките на тези 3 години не намерите такава работа, това ще означава че губите статута си на завършил и ще трябва да започнете цялата програма отначало.
Безспорно изискването за признат трудов стаж е най-трудното за покриване изискване, дори в самите указания на Асоциацията е посочено че е препоръчително за хора които искат да учат по тази учебна програма първо да си намерят работа по специалността, а след това да започнат да учат. От друга страна много от новодошлите имигранти предпочитат да започнат да учат по програмата с цел да имат някакво канадско образование, съответно да бъдат по-конкурентоспособни при търсене на работа.
Трябва да добавя също че едно такова следване е доста скъпо – членския внос за тази година е СА$ 640.00, един курс е в порядъка СА$500-600, има и разни допълнителни административни такси. От друга страна тъй като програмата е направена за хора, които работят, на практика стипендии за учещи по програмата няма. Самата Асоциация има различни финансови награди и поощрения, но те обикновено са еднократни и се дават за добър успех на изпитите.
4. Чуждестранни счетоводни асоциации – CPA и ACCA
Като общо положение в Канада не се признават никакви чужди счетоводителски асоциации, но все пак американската CPA и британската ACCA имат някакво присъствие в Канада.
American Institute of Certified Public Accountants (CPA). http://www.aicpa.org/index.htm Американската СРА не е позната в България, но е доста добре позната в Канада, макар че в повечето случай тукашните CGA се опитват да получат и американска степен, с цел след това да отидат на работа в САЩ.
Association of Chartered Cerfified Accountants (ACCA)
ACCA Canada
55 St Clair Ave West, Suite 255
Toronto,Ontario, M4V 2Y7
tel: +1 416 966 2225, +1 888 801 0011
fax: +1 416 967 6320
e-mail: info@ca.accaglobal.com
Въпреки че АССА имат представителство в Канада, присъствието им е доста ограничено. По неофициални данни броя на студентите и членовете на АССА в Канада е в рамките на около 1000 човека, основно имигранти от Азия и Източна Европа, някои от които продължават с програмата на АССА, но като че ли повечето предпочитат да продължат за CGA или CA, доколкото в Канада всеки работодател иска канадско образование. За тези които идват с взети курсове за АССА от България искам да кажа че според броя на взетите курсове биха могли да кандидатстват в CGA и ще бъдат освободени от доста предмети. Със сигурност обаче от последното професионално ниво освобождаване няма, така че поне него ще трябва да го минат в Канада със сигурност. За тези които евентуално биха искали да продължат за АССА в Канада – тукашния офис няма възможност да организира курсове, затова остава варианта със самоподготовка, също така така учебните материали да бъдат поръчвани директно от Англия.
Мисля че по темата за счетоводителската професия в Канада могат да се допълнят още много неща, като например за учебната програма и изискванията на СА или СМА, но това ще бъде по-нататък.