Работа (гледната точка на ZanzibarHero)

От BGCanada Wiki
Направо към навигацията Направо към търсенето

Целта на тази "персонална" гледна точка е да допълни и разшири написаното по темата в Стратегии за търсене на работа и да бъде добавена като под-ниво към основната тема. Поради сложността на процеса и описанието му в статия, някои от изложените подходи и мнения могат да се различават драстично от изложените в главната тема. Така че, критичното четене е препоръчително...

Търсенето и намирането на работа в Канада, и респективно, в специфична провинция на Федерацията Канада, ще бъде, най-вероятно, много близо до начинът, по който сте си търсили и намирали работа в България. Има определена специфика, обаче. И тази специфика не работи в полза на новопристигналите.

Отделете няколко часа за да обмислите внимателно, методите, които сте използвали, за да си търсите УСПЕШНО (а не изобщо) работа в България. Ако откриете, че сте използвали познати и роднини, които са ви насочвали към определена позиция и компания, можете да предположите, че уменията ви да търсите по този начин работа в Канада са налице и ви трябват сравнително малко усилия да ги приложите в реални условия.

Не трябва да имате съмнения, че подобен модел (неопределени позовавания го обвързват с понятия като: "връзки-connections", "ходатайство-reference", "комуникациия-при-която-получаваш-полезна-информация-за-търсене-на-работа"-"networking") важи в пълна сила и в Канада. Проблемът пред вас е, че спецификата, не е във ваша полза. Вие не познавате пазарът (т.е. какво се търси и близо ли е до това, което вие притежавате-предлагате) и кръгът от роднини или познати, готови или желаещи да споделят своите познания за конкретни позиции в конкретни компании, най-вероятно ще бъде, силно ограничен в началото.

Не се отказвайте, обаче. За да увеличите шансовете си (а те наистина са малки в началото), направете списък от имена на хора, които могат да ви помогнат с информация за перспективни позиции или най-малкото с личен опит за това, как те са излизали от подобна ситуация в миналото си. Трудно е, но се стремете да бъдете обективни. Обективни означава да не се отчайвате, когато разберете, че разполагате с едно-две имена и, при първо приближение, хората имат същите проблеми като вас - т.е. намат никаква или имат работа, която характеризират като незадоволяваща ги. Стремете се да бъдете позитивни. Това качество е, може би, единственото нещо, което отличава "средностатистическия" българин от "средностатистическия" канадец. Питайте, без да ставате досаден, и изслушвайте внимателно разказаното от всеки с дори един ден повече престой в Канада от вас. Трябва да знаете, че много от новопристигналите (ако не и всичките) са под силен "стрес" през първите седмици и месеци (за някои може и години) и това се отразава на обективността на самооценката за средата, в която се намирате. Това се променя единствено с минаване на определен период от време, необходим за чисто физическа и психическа адаптация.

Използването на този подход, не значи, че трябва да оставите другите начини за търсене на работа (обяви, панаири и презентации, курсове и т.н.), а че този, вероятно, е най-перспективен за вас, като съотношение цена/ефективност, особено в първите месеци.

Идеалната ситуация за вас ще бъде ако в списъкът с потенциални препоръчители (ходатаи, приятели, роднини, доброжелатели, познати) има някой, който притежава или познава човек, който притежава малък бизнес - да кажем - малка компания ("сам-човек-фирма"), която извършва ремонти по домовете (една много разпространена професия contractor) и този собственик е българин. Срещате се с него, като спазвате локалния ритуал - обаждане по телефона, уговаряне на среща, явяване точно на време, задаване на конкретни въпроси, раздяла точно в момента, преди да сте станали досаден. Крайният резултат, може да бъде - получаване на първата работа в Канада.

Под "идеална ситуация" разбирам: -- Вие имате нужда от работа и напълно осъзнавате това! -- Вие желаете тази позиция и напълно осъзнавате това! -- Вие сте препоръчан! -- Вие комуникирате на български език! Ако имате някакви колебания относно, което и да е от първите две условия ясно го изразете в началото на срещата и не си губете времето, и това на на потенциалния работодател. При колебание (но желание за ориентация) спецификата вече се измества не към "търсене на работа - наемане на работа", а към това на "информационно интервю". Т.е. "търсене на информация за работата - даване на информация за работата", което по-принцип е по кратко и динамично. Всичко това не важи, ако "потенциалния работодател" ви е близък познат и ви е поканил на "малка ракийка"...