Списък с багаж на някои от кандидатите

От BGCanada Wiki
Версия от 19:10, 6 ноември 2016 на Milla (беседа | приноси)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към навигацията Направо към търсенето

Списъци с багаж при тръгване за Канада

Предварителен списък за митническа проверка " List Of Goods To Follow "


" List Of Goods To Follow " – сборният списък + нещата, които могат да ни изпратят и без които не можем, но не сме в състояние да вземем с нас сега. Даваш го на митничаря. До една година след това, можеш да внесеш всичко /одеала, китеници.../, което го има в този списък без мита и такси. Написвате на един лист какво още ще носите със себе си и какво смятате да внесете по-късно, описано със стойността /долу-горе/.


ПРИМЕР: Ние написахме : книги, бижута,компакт-дискове,техника, и всички останали дреболии минаха под графата “лични вещи”-каквото ви дойде наум по-ценно, за да ви карат да плащате мито при повторното ви влизане. Има и такива случаи. В случай, че не успеете да вземете всичко, след това имате право да попълните документ, че имате още багаж, да направите списък и да го внесете в Канада съвсем легално при следващото си идване. После по този списък ви позволяват да си внесете нещата без да ви ги облагат с данъци...


1. СПИСЪК С НЕЩАТА – “ TO DO ” - всичко, което трябва да се свърши до заминаването и задължително със срок за изпълнението, за да е по-лесно. Тук моя съвет е винаги като точка номер 1 да сложите "да си оправим зъбите". Други задължителни точки към този списък са:


- изготвяне на пълномощни;


- преглед при гинеколог за дамите, мамограф; и т.н. всичко за което се сетите

- ЛЕЧЕНИЕ НА ЗЪБИТЕ;

- КУПУВАНЕ НА КУФАРИ, САКОВЕ, ЧАНТИ И ПОРЪЧКА НА КАШОНИ;

- ИЗГОТВЯНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ ПРЕДИ ЗАМИНАВАНЕ /необходими преводи и нотариални заверки/:


- пълномощни;

- дипломи /нотариално заверено фотокопие и след това оторизиран превод/;


- актове за раждане на всички по месторождение и кръщелното свидетелство на детето/с оторизиран превод/;

- свидетелство за граждански брак /с оторизиран превод/;

- имунизационният календар на детето при лекуващия лекар /на един лист (бланка) написва всички направени ваксини по дати и след това се прави оторизиран превод /;

- документ за завършен клас от училище /с оторизиран превод/;

- препоръки от работодатели-поне 2 препоръки от работодателя за който/които сте работили /с оторизиран превод/;

- шофьорска книжка, вади се от СБА-международна; /без оторизиран превод/;


2. СПИСЪК НА ВСИЧКИ ДОКУМЕНТИ, КОИТО ТРЯБВА ДА НОСИМ С НАС:

- визите /дай,Боже!/;

- сертификатите;

- международните паспорти;

- валутата;

- международна шофьорска книжка;

- папките с всички наши документи;

- медицинските картони на всички;

- имунизационният календар на детето при лекуващия лекар;

- документ за завършен клас от училище на детето ;

- преводите на дипломите, актовете за раждане, свидетелството заграждански брак, препоръки от работодатели;


3. СПИСЪК НА НЕЩАТА, КОИТО ТРЯБВА ДА КУПИМ ПРЕДИ ТРЪГВАНЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

/ дрехи /да се допълнят/,спално бельо /да се допълни /, обувки /да се допълнят/ ,чанта –тип “ раничка”, козметика /да се допълни /, домакинските принадлежности /да се допълнят/, трибандови телефони да се купят;


4. СПИСЪК НА ЛЕКАРСТВАТА, БИЛКИТЕ /препоръчени от д-р / и ПОДПРАВКИТЕ, КОИТО ТРЯБВА ДА НОСИМ С НАС;

5. СПИСЪК НА УЧЕБНИТЕ ПОМАГАЛА/Учебници с обяснения на български и речници на български;Ученически пособия на детето - линия, триъгълник, пергели/ , ИНСТРУМЕНТИ, БИТОВИ ВЕЩИ И ТЕХНИКА, ДОМАКИНСКИ ПРИНАДЛЕЖНОСТИ;


6. СПИСЪК НА КОМПЮТЪРНИТЕ ДИСКОВЕ И СОФТУЕРА:

- архивите; - БГ-музика и филми/на компютъра/;

7. СБОРЕН СПИСЪК;

8. СПИСЪК НА ВСИЧКИ ПРЕДПОЛАГАЕМИ РАЗХОДИ И ВЕЩИ ЗА ЗАКУПУВАНЕ В КАНАДА;ФОРМА И ОПАКОВАНЕ БАГАЖА

Основен багаж - кг зависи от авиокомпанията, сбора от габаритите на багажа да е максимално- 158см

/ NB!-За континентален полет а не за презокеански - Има много некомпетентни лица, които подвеждат /

Размера на куфара трябва да е < 158 см (това е сбора от трите измерения).

Пример: кашон 50см/50см/58см е долу горе идеалния вариант.

Колкото повече се приближаваш до формата на куба, толкова по-голям обем багаж ще събереш. Килограмите на основния багаж са стандартни - начовек по два багажа/кашони, куфари, сакове или каквато друга форма се сетите/, всеки с тегло в зависимост от авиокомпанията кг


За нашето семейство: На човек- Общ багаж:


В 95% oт случите никой не ти мери багажа, нo авиокомпанията е в правото си да те накара да платиш свръхбагаж, ако има значителни отклонения от размерите.

В последно време не са съгласни да си доплатите, а карат пътуващите да вадят по нещо от багажа, за да го докарат до 32 кг парчето. Ако имате дребни, но много тежки неща - слагайте ги в дамска чанта - нея никой не я мери и тя не се брои за ръчен багаж освен това напомням, че можете да сте облечени с връхна дреха и да носите още една в ръка ПРИМЕР 1: 2 кашона по 32 кг., 1 кашон - 30 кг., 1 кашон - 28 кг., 2 сака по 34 кг.)

ПРИМЕР 2: 3-ма души-основен багаж-7 сака,единият платен допълнително-110$ USA, ръчен багаж-по 1 чанта по10 кг+още много чантички и торбички.

- САКОВЕ / от “ИЛИЕНЦИ“ или от Добрич -10-16 лв.; 17лв от Халите

– СОФИЯ, магазина, който е като свиете отдясно и се пада някъде по средата. Aко си купувате чанти, увийте ги в найлон на летщето в София, за да не ви се случат случки.

-КУФАРИ / в НДК е 110 лв, а в Илиянци - 80 лв. . Най-евтини са до Централна поща, до нея има магазин в началото на Главната на WS - Телешоп. Точно до него има магазин за чанти и куфари. Иначе най-голям избор има в Халите- има поне на 3 места куфари, но цените им са около и над 100 лв, а в този до пощата са около 75лв.


А багажа задължително си го опаковайте с найлон на летището - http://baggagewrapping.tripod.com/. Само 6 лв за куфар е, освен това се запазва и не се съсипва при транспортирането, а и не могат да ви ровят в него във ваше отсъствие. Да,наистина си увийте куфарите в найлони от летището в София,поне найлоните там са много здрави и няма късане...чаак на емиграцията.

Опаковахме всичко на летището (средно по 4 минути на парче отнема опаковането; струва 6 лв./парче). Пред опаковъчната машина, която е вдясно от входа на залата за заминаващи, има електронен кантар. Там си проверихме нещата. Всякакъв тип багаж се опакова.Когато минава през скенера, се вижда всичко каво има вътре в него. Пишете името и адреса не само в специалното джобче, а и и на голям лист , който да се вижда при отваряне на куфара.

Вакуумиране на багажа за спестяване на място Купуваш си големи найлонови торби, опаковаш в тях дрехите и ги залепваш хубаво с тиксо. Пробиваш после в центъра на торбата една дупка с 1-2 см диаметър и вземаш прахосмукачката си и изпомпваш въздуха. Залепваш отгоре дупката с тиксо и слагаш багажа в куфарите, затваряш ги веднага, защото торбите не за затворени херметически и въздух ще влезе отнякъде. Обаче тъй като торбите са вече в куфарите, те ще ги държат и няма да влезе много въздух. По този начин можеш да събереш доста дрехи в куфарите, лично съм го пробвал преди няколко години и нямах никакви проблеми.


- КАШОНИ

Кашоните са от 17 инчови монитори - имат много малки разлики в размерите и сумарно влизат точно в изискванията на авиокомпаниите - не тежат за разлика от куфарите и по този начин си пестите килограми за багажа. 2 лева на кашон, правят и еденични бройки, петпластови кашони. Поръчахме си ги с размери 65Х40Х50 см. Кашоните са доста по-лесни за мерене - не се огъват отдолу.

Облепете ги добре със скоч и ако можете ги пакетирайте на летището. Преди да тръгнеме ги облепих отвътре и отвън с широко тиксо особено около дръжките, за съжаление не можахме да ги опаковаме на летището, но в Монреал пристигнаха без никакви проблеми - нищо не беше счупено. Валя ги и дъжд и пак нямат повреди. Видях хората да пътуват с пластмасови сандъци, които са по–леки от куфарите, а и по време на пътуването навсякъде има колички за транспортиране.


РЪЧЕН БАГАЖ

Никакви, ама никакви остри предмети в ръчния багаж – ще ви свалят от самолета и ако сте в Европа за прекачване на друг полет, може и под съд да попаднете.

Съдържание: 1 брой, с размери до 60х40х20см., до 10кг или 7 кг /последни изисквания/, като размера трябва да бъде < 116 см (това е три педи височина, две ширина и една дълбочина), т.е. за двама души се събира някъде около 150 кг багаж, което си е доста нещо.

В ръчния багаж не влиза връхна дреха /може да носите едно яке или палто в ръка нищо че навън е 30 градуса примерно / както не влиза и дамската чанта/раничка, която никой не я мери.

По принцип никъде не мерят пропорциите на багажа - единствено за ръчния багаж може да направят проблем, така че с него гледайте да сте точни, особено ако пътувате с чехите. На всички теглят и ръчния багаж - просто дамската чанта не е ръчен багаж - там е тънката разлика.


Извън това количество са връхна дреха, чадър, дамска чанта /най-голямата възможна /, видеокамера, четиво, шапка. Ако пристигате в по-преходни месеци можете да си вземете връхна дреха в ръце - това се позволява от всички авиокомпании извън рамките на ръчния багаж. Аз пристигнах с две якета извън багажа - едно на мен и едно в ръка. Всички важни документи, и по-скъпи неща задължително ги сложете в ръчния багаж.

Никакви, ама никакви остри предмети в ръчния багаж – ще ви свалят от самолета и ако сте в Европа за прекачване на друг полет, може и под съд да попаднете. Случвало се е да конфискуват отверка без накрайниците.

ПРИМЕР 1: Два сака ( с размери до 55х35х25 см.), една голяма чанта за документи (от типа на тея за лаптопи, само че по-дебела), една дамска чанта-раница и една мъжка ръчна чанта. В ръчния багаж си носихме документите,харддиска (останалите части на компютъра бяхме сложили в антистатични торбички между дрехите в двата сака от основния багаж), разни други неща...

ПРИМЕР 2: Малко куфарче с тегло до 10 кг + ръчна чанта.

ПРИМЕР 3: За ръчен багаж, за предпочитане е раничка или сак, или и двете, ако сте двама защото после ще имате нужда от тях.

Имах средна големина раничка ,която тежеше 8 кг,а мъжът ми беше със сакче, което тежеше 10 кг, но не ни направиха проблем.


ОСНОВЕН БАГАЖ / съдържание/:

1. ДРЕХИ - ПРЕДВАРИТЕЛНО МОЖЕ ДА СЕ ЗАКУПЯТ ОТ БОРСИТЕ

Наблегнете на спортните и удобните дрехи, официалните да са малко. Не купувайте нови неща, вземете си каквото имате в наличност.

– БЕЛЬО / БЪЛГАРСКО /:

– ТЕНИСКИ – цветни / В Канада 1 бр.тениска струва 5-15$ CAD,;

– ЧОРАПИ / В Канада - 1$ CAD na dolarama,2-3$ CAD na drugi mesta./

– ЧОРАПОГАЩНИЦИ / В Канада доларамските са просто за едно обуване /

– ШАПКИ:

– РЪКАВИЦИ:

– ШАЛОВЕ;

– ЯКЕТА ?/от Борсата / - ветро-непропусклево, непромокаемо и дебело, по възможност–пухено, да е по-дългичко, до средата на глезените и евентуално, да можете да го пристягате на няколко места, за да не може да влиза вятър. Ръкавите да прилепват хубаво към ръцете. Ако може да е с допълнителна подплата, да има и дебела качулка. Вземете си и по-тънко яке за пролетно-есенния сезон, но също гледайте да е с хубава качулка защото тук чадърите не пазят особено при този вятър. В Канада едно яке струва 150-400$ CAD;

– ПУЛОВЕРИ ?/от Борсата/+ нашите;

– ПАНТАЛОНИ ?/ дънки /, удобни и практични /от Борсата /+ нашите;

– АНЦУЗИ ?/от Борсата или магазин за втора употреба/ В Канада цените са от 150$ CAD,а качеството... ;

– БЛУЗКИ ?/ ЛЕТНИ И ЕСЕННИ /от Борсата /+ нашите;

– ЛЕТНИ ДРЕХИ ?/от Борсата /+ нашите;

– ОФИЦИАЛЕН КОСТЮМ по 1 брой/ за интервютата/;

– РАБОТНИ ДРЕХИ;


2. ОБУВКИ

В Канада, обувки на прилични цени и с добро качество в началото ще ви е много трудно да си намирате. Вземете си обувки за всички сезони, поне за една година напред, защото евтините в Канада не стават за носене, а качествените са скъпи.

– ЧЕХЛИ ?/за баня и домашни/


– ЛЕКИ ОБУВКИ ? / ЕСЕННИ, ЗИМНИ И ЛЕТНИ / В Канада-40$ CAD;

– МАРАТОНКИ– В Канада започват от 60$ CAD нагоре;

– БОТУШИ ? /ЕСТЕСТВЕНА КОЖА/- С подплата, обикновената кожа не топли при минусови температури и вятър. В Канада-110-120$ CAD,АПРЕСКИ / В Канада-60 $ CAD /;


3. СПАЛНО БЕЛЬО + 1 ОДЕАЛО Да носим ли одеала?

-Ние си носихме. Установихме, че най-добри като вместимост за одеалата са кашоните от 17-инчовите монитори.

-Ако вече ги имате и не са много тежки, вземете по едно на човек. Канадските къщи са топли и повечето хора, които са си донесли тежките родопски одеала /включително и ние/, си стоят в гардероба.

-Моят съвет е-не, тук в апартаментите е много топло. Но ако имате олекотени завивки, си ги вземете.

-Ние си взехме всички, които можахме да поберем в багажа. Въобще вземете си всичко, което ползвате в БГ и което можете да поберете. Тук също има на сносни цени, но защо да купувате?!

-Колкото до въпроса с одеалата, мисля, че е добре да си вземете, каквото можете. Особено първите дни ще са ви необходими, а защо да харчите излишни пари, след като вече ги имате и можете да си ги донесете.

Ако имате място в багажа си вземете поне един комплект чаршафи и едно одеало, гарантирам, че ще са ви от полза! В Канада понятието одеало представлява тънко покривало от изкуствена материя, а леките завивки са в най-добрия случай 50% памук и струват 40-100$ в зависимост от големината. Аз дойдох през април и съжалих, че не си взехме одеала. В Канада се продават спални комплекти /bed in bag- за двойно легло /чаршафи-долен и горен,калъфки и олекотена завивка за около 50 - 100$ CAD/.

– ОДЕАЛА;

– ОЛЕКОТЕНИ ЗАВИВКИ / НАЙ-ГОЛЕМИТЕ /- 2бр.;

– ЧАРШАФИ за спалня – 220/220 + калъфки и за единично легло + калъфки. Ако си носиш чаршафи,носи си към тях и съответните размери одеала,иначе няма да паснат като размер. В Канада-50-100 $ CAD за комплект /;

– ХАВЛИЕНИ КЪРПИ - В Канада памучните хавлиени кърпи – големи за по 6-8$ CAD:

- за ръце;

- за баня;

– НАДУВАЕМИ ДЮШЕЦИ /3 бр./ ;

– ВЪЗГЛАВНИЦИ - не взимайте, защото заемат много място, а тук са почти без пари – можеш да си намериш за по 5$ CAD. Възглавниците са по-голям габарит, съответно българските калъфки не стават;

4. КОЗМЕТИКА :

- НЕСЕСЕР С КОЗМЕТИЧНИ ПРИНАДЛЕЖНОСТИ ;

- ПАСТА ЗА ЗЪБИ /3 бр./;

- ЧЕТКИ ЗА ЗЪБИ /2 бр./;

- САПУНИ /домашни-5 бр. и тоалетни-3 бр/;

- ПЯНА ЗА КОСА /3 бр./;

- КРЕМ ЗА БРЪСНЕНЕ /3 бр./;

- ЛАК ЗА КОСА /3 бр./;

- БОЯ ЗА КОСА /3 бр./;

- БАЛСАМ ЗА КОСА /3 бр./;

- ГРЕБЕНИ /3 бр./+ 1 за топиране;

- ЧЕТКА /2 бр./;

- КЛЕЧКИ ЗА УШИ /1бр../;

- ДАМСКИ ПРЕВРЪЗКИ / 6 пакета/;

- ПАМУК /2 бр./;

- НОСНИ КЪРПИ /от плат-2 бр./;

- НОСНИ КЪРПИЧКИ / 2 бр./;

- ПАРФЮМИ;

- РАЗЕРВНИТЕ ОЧИЛА /2 бр./;

- БИЖУТА;

- ШАМПОАН /3 бр./;

- ГЪБИ ЗА БАНЯ /2 бр./;

5. КОМПЮТЪРА НА ЧАСТИ - СОФТУЕР Не бива да притежавате или внасяте софтуер както е нелицензиран. Багажа на пътниците често бива проверяван. Досега е нямало проблем със software . Вземете всичко, което се сетите като software . Просто на митницата казваш, че са твои лични файлове. В Канада second hand са без никакъв software.

– Дискове със софтуер си носете, не прави впечатление на никого, ние минахме митницата с 200 диска и нямаше никакъв проблем. /не прекалявайте само с количеството, подозрително количество-1000- 2000 диска/ ПО-ЛОШО Е ДА НОСИШ ХРАНА, ОТКОЛКОТО ДИСКОВЕ. Не пишете нищо по дисковете. Ако случайно ви попитат, казвате, че съдържат снимки, проекти и т.н.

– Клавиатурата си носите от БГи каквито програми имате и в момента работите или на работите с тях, си ги вземете/в Канада не са евтини/.В Канада системите са предимно-PC, използва се Windows XP. Познавам доста хора донесли си hard-drives с всякакви програми.

– Смените захранването си на компютъра в БГ. Във Ванкувър захранването струва 50$ CAD от китайските магазини. По-добре си смени захранващия блок на самия компютър.

– Можете да си разглобите компютъра на платки и да си го взимате, заема много малко място и тежи малко. Тук си купувате кутия и монитор /14-инчови-по 20$ CAD -30$ CAD на старо/и системата се възстановява за 1 ден. Един приятел така си донесе всичките платки - тук си взе кутия, монитор, захранване...Аз си взех един 80GB диск от БГ, натъпках го с всякакъв software, взих си само XP-та CD-та (естествено на тях не пишеше WindowsXP, serial: WFCK...) После тук си купих останалите части и си сглобих компютър какъвто аз си искам. Монитор не съм си носил, взех си оттук - 17 втора ръка са около 80$ CAD, а нови, плоски - около 190$ CAD /заедно с екрана, мишката и клавиатурата/. Компютър Duron 1000Mhz, 128SDRAM, CDROM 52X, 20GB Maxtor, videokarta 64Mb, високоговорители 100W, клавиатура, мишка, мрежова карта – 519$ CAD, 17 инча монитор 200-250$ CAD. Носете си поне HDD с вашите музики, филми или важни файлове, аз примерно пренесох така около 200CD с музика в MP3 формат, около 50-ина филма DivX, както и всички необходими ми програми за учене и работа. Най-важните .7255 ___неща запишете и на Купи си основните компоненти от BG и си ги донеси, не тежат толкова. Тук има всичко, но с 15% данъци е по-скъпо обикновено от BG, а гаранцията от магазина не превишава 30 дена обикновено, след това трябва да се търси вносителя/дистрибутора, който ако е в Торонто (много често) частично обезсмисля гаранцията поради големите разходи.

6. ДОМАКИНСКИ ПРИНАДЛЕЖНОСТИ:

– ТИГАН,ТЕНДЖЕРА- Ако си вземеш от БГ още от самото начало ще можеш да готвиш и това ще ви намали разходите за храна, защото сухата е много по-скъпа . На промоция в Канада комплект тенджери и тиган могат да се наметят за 45-60$ CAD, а иначе една голяма тенджера е 45$ CAD. С тефлоново покритие са по-евтини, но при тях трябва да се внимава с температурата при готвене;

– ТАВА -В Канада тавите не струват, пада им покритието и за 1-2 месеца ръждясват, а хубавите са доста скъпи . Една тава е около 5 - 10$ CAD/;

– 3 бр.ПЛАСТМАСОВИ ЧИНИИ;

– 3 бр.ЧАШИ /може пластмасови/ В Канада 6 чаши за вино са около 6$ CAD ;

– ПРИБОРИ ЗА ХРАНЕНЕ /може и пластмасови/ В Канада един комплект прибори за хранене за 6 души /от inox/ струва около 10$ CAD;

– ДЪРВЕНА ЛЪЖИЦА /1 бр./; – ГЪБА ЗА МИЕНЕ /3 бр./ , ТЕЛЧИЦИ ЗА ТЪРКАНЕ НА СЪДОВЕ /3 бр./;

– ЩИПКИ ЗА ПРАНЕ /2 комплекта/;

– КОНЦИ И ИГЛИ /1 комплект-майка/, ЛАСТИК/кръгъл и объл/, КОПЧЕТА /няколко вида за резерва/;

– СВЕЩ /1БР./;

– ЧАСОВНИК-БУДИЛНИК;

7. ДОКУМЕНТИ: За англо-говорящите провинции е задължително преводите да са на английски. Преведи си всички, без да ги легализираш, макар че и превода няма да ти свърши работа в повечето случаи. Тук искат местен преводач с печат, както казаха, ние в Монреал нямаме, но има във Ванкувър (става с една врътка по факс и разни такива), друг е варианта да платиш на местния олигофрен и кръвопиец издателя на в- к Форум- 35$ CAD за превод (той няма права за това което прави, но има връзки и му се признава печата), най-евтината врътка е отиваш при някой руски преводач тук. От руски преводачи валяло, та те само ти преглеждат твоя превод и удрят печат за по 10$ CAD на страница (безбожно евтино е, повярвай), но за да стане това, трябва да имаш български превод без легализация. Нито един от начин не е легален, но получаваш легален златен и релефен печат, който ги интересува.

- ДИПЛОМИТЕ - нотариално заверено фотокопие и след това оторизиран превод;

- ИМУНИЗАЦИОНЕН КАРТОН – за да може да докажете, че са правени всички необходими ваксинации на детето. Този имунизационен картон се подготвя от личния лекар на детето - просто на един лист (може да има и бланки) написва всички направени ваксини по дати, това е. Тук като дойдете от някоя поликлиника, ще вземете имунизационна книжка и в нея ще прикрепите листа с имунизациите от България.

Какви документи от училището на дъщеря ни /14 год./ в Бг да подготвим, освен имунизационният календар от лекуващия лекар? Нужен ли е сертифициран превод? Всъщност как става записването в канадско училище?

Носи само превод от оторизирана фирма, без легализиране. Трябва още акт за раждане, имунизационен календар и документ за завършен клас в Бг. Другото е оттук-документ за наем и документ за пребиваване в Канада. Записването става лесно, само ще се наложи да държи тест по English, за да и се определи нивото. Не се притеснявай за нищо. Нещата тук са много добре уредени, така че няма да се усетиш и си приключила с всички документи.;


- ДОКУМЕНТ ЗА ЗАВЪРШЕН КЛАС В БЪЛГАРИЯ НА ДЕТЕТО; - ПРЕПОРЪКИ ОТ РАБОТОДАТЕЛИ

Преди да тръгнете от България задължително си направете поне 2 препоръки от работодателя за който/които сте работили. Тук навсякъде при започване на работа ще ви ги поискат. Ако не сте си направили препоръки ще имате големи трудности при намиране на работа. Освен това е добре да знаете че след като представите препоръките те ще бъдат проверени. Как? Бъдещия ви работодател ще се обади на телефоните посочени в препоръката и ще разпита за вас!

Трудовата книжка сама по себе си не говори нищо на канадските работодатели, докато препоръка в която е посочено не само колко време си работила, но и колко добре си вършила работата, по-може да ти потрябва. Колкото и да е невероятно, но на мен ми свършиха работа именно препоръките ми от България, с уговорката че бяха от хора знаещи добре английски u1080 и когато ме назначаваха на работа, канадския ми работодател изпрати имейли до двама бивши колеги да провери дали препоръките са истински. Трудовата книжка ми потрябва за оценка в професионалния Ордер,където имаха изискване на определено количество години трудов стаж,а също така да няма прекъсване повече от н-нам си колко. Трудовата книжка беше задължителен документ сред купчината изисквания и ако не бях набрала годинките щях да видя работа по професията си през крив макарон. Ако нямате много стаж по специалността, която сте работили в Бг., или тази която искате да работите тук, то си изкарайте фалшиви препоръки. Вземете си договори, удостоверения за работа-истински или фалшиви. Изработете си 2-3 успоредни професионални стажа- примерно, ако сте работили 13 год. Като учител, си изработете поне наполовината стаж като сервитьори, шофьори, детегледачки, housekeeper, или други, които да са по-близки до вашите професии. С две думи-фалшив трудов стаж. Примерно, ако имате 10г. трудов стаж в България като учител по история, трябва да ви е ясно, че тук няма как да стане да работите това, така че си подгответе фалшиви препоръки за последните 5год. поне като сервитьор, склададжия, строителен работник, бояджия и т.н. Освен това, бих посъветвал мъжете да изкарат шофьорски книжки за ТИР, т.е. всички категории от Бг., и то не точно преди да тръгнете, а по-рано и след това да си изработите фалшив стаж като шофьор, това може да ви е много от полза. А за стажа е важно да го имате, понеже никой няма да иска да ви вземе като шофьор без опит, и сами ще се убедите в това, ако се поразровите из интернет и разгледате обявите за работа. ;

- ШОФЬОРСКА КНИЖКА/ ОТ СБА СЕ ВАДЯТ МЕЖДУНАРОДНА

КНИЖКА/ Има 1 година валидност, но в Канада с нея може да се шофира само първите 3 месеца. Когато дойде ред да се яваваш за канадска книжка, ще ти трябва българската, а не международната. Превод на българската ще трябва да направиш като дойдеш в Канада. Превод правен в България няма да ти свърши работа;

- ДОКУМЕНТ ОТ КАТ ЗА ЧИСТО ШОФЬОРСКО ДОСИЕ (ако и вашето е такова, разбира се...), може да вземете и документ от ДЗИ или Застрахователното дружество например, че не сте имали автомобилни инциденти. Преведете ги , без да ги легализирате, поне тук във Ванкувър това ще ви спести много пари.;

- АКТОВЕ ЗА РАЖДАНЕ И КРЪЩЕЛНОТО СВИДЕТЕЛСТВО НА СИМОНА – копие от общината с правоъгълен печат за чужбина и оторизиран превод. /Няма давност и е постоянно валиден. Оригиналният акт за раждане няма печат /говорим за правоъгълния/, че е валиден за чужбина и това го прави невалиден там. Ако си погледнете сините папчици имаше една брошурка където казваше, че дубликати на актовете за раждане са едни от документите, които е препоръчително да носите в Канада с Вас. /;

- СВИДЕТЕЛСТВО ЗА ГРАЖДАНСКИ БРАК – копие от общината с правоъгълен печат за чужбина и оторизиран превод;


8. ДОМАШНА АПТЕКА:

- ТЕРМОМЕТЪР /дигитален и обикновен/;

- БИНТ И МАРЛЯ /1 бр./, ЛЕПЕНКИ /1 комплект/;

- ЛЕКАРСТВА

Вземете си лекарства за година напред, защото първите 3 месеца лекарствата купени в България са един вид застраховка и самолечение при евентуално разболяване /имат годност до 2-3 години обикновено/. Ако си носите от БГ, не забравяйте да ги увиете във фолио преди пътуването. Имало някакви излъчвания на скенера, които влияели на качествата им. Можете да ги носите из дрехите по себе си или из основния багаж.

В ръчния багаж можете да си носите 1-2 опаковки /за глава, стомах, успокоителни/.

В Канада за 15 годишните деца лекарствата са безплатни, ако са с рецепта. Цените на лекарствата в Канада са подобни с тези в България, но в началото с оскъдни финансови средства, накъде? Макар, че в Канада има доста лекарства, които са по-добри от българските и действат моментално.

Хомеопатичните лекарства са по 7-8$ CAD.

В Канада Tylenol / ИЗПОЛЗВАТ ГО ЗА ВСИЧКО / или Аdvil - използват се особено за стандартните простуди и главоболие, Motrin, ACA (Aspirin). Сиропът Benilyn струва 10$ CAD шишето /действа срещу хрема и запупен нос, болки в гърлото, срещу болки в тялото, главоболие, температура, треска /. Продават се без рецепта. Витамините са по 8$ CAD и представляват хидратирани таблетки; В Канада – syrop Benilyn –10 $ CAD шишето /действа срещу хрема и запупен нос, болки в гърлото, срещу болки в тялото, главоболие, температура, треска /;


- АНАЛГИН /10 бр./. 0,90 лв.=9 лв.;

- БЕНЕЛГИН /15 бр./. 2,16 лв.=32,40 лв.;

- АЦЕФЕИН /2 бр./. 2,75 лв.=5,50 лв.;

- ТИГРОВА МАС/2 бр./. 0,10 лв.=0,20 лв.;

- СУПРАВИТ/мултивитамини – 2 бр./.2,48 лв.=4,96 лв.;

- ПАРАЦИТАМОЛ /1 бр./. 0,35 лв.=0.35 лв.;

- СПАЗМАЛГОН /1 бр./. 2,24 лв.=2,24 лв.;

- БУСКОЛИЗИН /2 бр./.1.61 лв.=3,22 лв.;

- ЦИСТОН /2 бр/.1,39 лв.=2,78 лв.;

- FURANTRIL /1 бр./.0,49 лв=0,49 лв.;

- РИВАНОЛ /1 бр./.0,23 лв=0,23 лв;

- ЙОД /1 бр./.0,42 лв=0,42 лв;

- SMECTA /прахче - 2 бр./.0,29 лв.=0,58 лв.;

- ЕКСБИРИТОКС /2 бр./.6.82 лв=13,64 лв.;

- БИОПАРОКС /3 бр./.7,88 лв=23,64 лв.;

- ЧАЙ-БРОНХО-ПАМ /1 бр./.0,67 лв=0,67 лв.;

- МУКОСОЛВAН /1 бр./.4,51 лв=4,51 лв;

- ЕФИЗОЛ/2 бр./.2.,00 лв______________=4,00 лв;

- БИСЕПТОЛ/1 бр./.2,76 лв=2,76 лв.;

- EFERALGAN /1 бр./.2.65 лв=2,65 лв.;

- GENTAMICIN-маз за очи/1 бр./.1,72 лв=1,72 лв;

- ЕТИЛОВ СПИРТ/1 бр./.0,46 лв=0,46 лв; ОБЩА СУМА: 116,46 лв

- АУЛИН /2бр./;? ? ?

- УСПОКОИТЕЛНИ /лексотан или нещо по-евтино/;???

- АМИДОФЕН /4бр./? ? ?

- АНАЛГИН-ХИНИН /2 бр./? ? ?;

- ПРАХЧЕТА ПРОТИВ ГАДЕНЕ И ПОВРЪЩАНЕ? ? ?

- LATIKORT/крем/3 бр./? ? ?;

- BROMHEXIN /1 бр./ ? ? ?

- РОПОВИТ/2 бр./; ? ? ?

- FERVEX; ? ? ?

- СПРИНЦОВКИ И ИГЛИ/10 бр./; ? ? ?

- БИНТ И МАРЛЯ /1 бр./; ? ? ?

- ЛЕПЕНКИ / 2 комплекта/; ? ? ?

- БИЛКИ / всякакви/;? ? ?

- ВИТАМИН “С’’;? ? ?

- ШИРОКОСПЕКТЪРНИ АНТИБИОТИЦИ/CIPROFLOXACIN/; ? ? ?

С Купете си за първо време антибиотици биоспектурни антибиотици / CIPROFLOXACIN- БГ / антибиотик за лека и средно тежка инфекция / 2 x 500 mg (през 12 часа), като взема поне за 2 курса от по 10 дни + допълнителни витамини от В групата; В Канада антибиотиците са с рецепта, но там почти не ги ползват.;


9. ПОДПРАВКИ /ЧУБРИЦА /3 пакетчета /, ДЖОДЖЕН /3 пакетчета/,ЧЕРВЕН ПИПЕР/3 пакетчета/, 2 солнички пълни със СОЛ и ЧЕРЕН ПИПЕР/3 пакетчета/, ЛИМОНТОЗУ/2 пакетчета/, СОДА/3 пакетчета//;


10. КОНСЕРВИ / ВСИЧКО, КОЕТО НЕ Е ЗАПЕЧАТАНО И КОНСЕРВИРАНО НЕ ГО ПРИЕМАТ /;


11. ЗЛАТО / БИЖУТА /:


1. злато на монети или необработено до 37 грама

2. злато и/или платина на бижута до 60 грама

3. сребро до 300 грама

4. скъпоценните камъни по бижутата - без ограничение.


12. ДОМАШНИ АРХИВИ / СНИМКИ /най-скъпите, а другите- качени на компютъра/, ИКОНАТА, 1 МАЛКО ГЪРНЕНЦЕ ОТ ГЛИНА/;


13. БЪЛГАРСКА МУЗИКА, ФИЛМИ /качени на компютъра/


14. УЧЕБНИ ПОМАГАЛА:

Учебници с обяснения на български и речници на български тук няма или ако намерите също са скъпи. Речниците разбира се трябва да се вземат задължително. Ако имаш професионални речници,взимай всички! Ако сте решили да носите много учебници и книги, по-добре ги пратете насам с колет – цената на печатните издания е много ниска, а така ще имате повече място за другите ви необходими неща.

Много е удобно, ако имате приятели в Канада да започнете да им ги изпращате по пощата. Предварително изпратихме около 20 кг книги на приятели тук, като използвахме услугите на български пощи. В интерес на истината книгите най-много тежат в багажа, затова това е наистина удобен вариант, но много скъп. Те пристигнаха след нас въпреки, че ги пратихме по-рано - пътуват около 1 месец. Ако нямаш на кого да ги пратиш пиши лс и може и на нашия адрес в Монреал да ги пуснеш и после ще си ги прибереш. Учебни пособия също да нося.


15. ТРИБАНДОВИ МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ / Simens A-60 /

NB! В Кнада, ако някой те търси по gsm-a, също те таксуват. Точно като за новопристигнал пък е по-добре да си донесеш трибандов от България.

По-евтини са от България и с по-голям избор. Изборът на втора ръка GSM-и е ужасен в Канада. Апаратите често са отвратителни - от дядо- адамово време и на много високи цени. Като се има в предвид, че с договор можеш да получиш безплатен апарат, кой ли въобще купува втора употреба в Канада? Тук работят на 1900 MHz. Ако работи на 1900 MHz – за Фидо. Ако работи на 850 MHz – за Рогърс. Според мен е добре да си вземеш телефон от БГ. Тук са горе-долу същите цени, но в канадаски долари+начисления от 15% отгоре. Виж FIDO /http://www.fido.ca/portal/product/product.do / "Уловката" е, че подписваш договор да стоиш с определен провайдер 2 или 3 години. Ти като новопристигнал обаче няма да можеш да подпишеш такъв договор защото няма да имаш кредитна история. Единственият вариант в началото ще ти е да си вземеш телефон с предплатени разговори. За тях също има добри оферти (като цена на телефона), но само с определени модели телефони. Може да се подпише договор, но трябва да се предплати някакъв security deposit или ако някой с credit history стане гарант.


16. БИТОВИ ВЕЩИ И ТЕХНИКА: Канада използва 110 волта, 60 цикъла електрическа система, накарайниците на електроуредите имат два плоски контактора, някой имат и трети кръгъл конектор, които се използва за заземяване. Ако искате да вземете електрически уреди със себе си в Канада кабелите, който се използват в България не могат да се използват в Канада и обратно.

Това което можете да направите е да си закупите преходници, но освен тях ще се наложи да имате и трансформатор. Преходници се продават в Radio Shak и струват 15 долара, трансформаторите са 60 долара. Трансформаторите, които се продават там могат да захранят само малки електроуреди - не са подходящи за ютии, котлони и др. подобни.


- АДАПТЕР

В Канада – 7$ CAD Има малки повишаващи трансформаторчета, които струват около 10$ CAD и ти позволяват да захранваш български ел. апарати, но с малка мощност - до 100 вата. За маломощни уреди - наскоро купих повишаващо трансформаторче от 110 на 220 за 6$ CAD до 50W / Става за зарядно на GSM / Не може да ползвате обикновените руски адаптери за 220/110 волта...проблема е в честотата на напрежението. В Канада то е 60 херца, в Европа 50 херца...за да работи който и да е уред ви е необходима комбинация от честота и напрежение... единствено компютрите имат стандартно такива преобразуватели. За другата техника ще се наложи да си поръчвате и купувате от тука адаптери.;

- ЕПИЛАТОР;

- ЕЛЕКТРИЧЕСКО ОДЕАЛО И ВЪЗГЛАВНИЦА;

- СУШОАР;


17. ИСТРУМЕНТИ - клещи, отверки? / В Канада отверки и всякакви други инструменти – по 1$ CAD /, ключове, винтове – като сглобявате мебелите си ще са ви много нужни.

18. ЧАНТА-ТИП РАНИЧКА , ДРУГИ ЧАНТИЧКИ;

19. ЧАДЪРИ/1бр.-мъжки/;

20. ВАЛУТА / финансови средства за Канада / Ако имаш $-USD-ри v BG, купи $-CAD-ри в Канада. По-добре е да си дойдете направо със канадски $-ри.А ако имаш само левове, си купи направо $-CAD-ри от BG, поради следните причини:

1. Ako ще правиш смяна на валута, направи го само един път. Ако имаш $-USD-ри, обмени ги направо в Канада в $-CAD-ри или ако имаш левове, ги обмени в $-CAD-ри още в BG, т.е. се минаваш само един път с разликата в курсовете. Затова вместо да купувате американски, и после да ви удържат комисионни, като ги обменяте пак в канадски, направо си купете в БГ канадски. И без друго тук никъде не можете да плащате в американски.

2. Местната валута по принцип е надценена. Канадският $ е по-евтин в BG, отколкото в Канада. Извод – купи си ot BG $-CAD-ри, ako ги купуваш с левове. Вземи си и малко $-USD-ри, например-200$ USD.