Канадско гражданство: Разлика между версии

От BGCanada Wiki
Направо към навигацията Направо към търсенето
мРедакция без резюме
Редакция без резюме
 
(Не са показани 14 междинни версии от 4 потребители)
Ред 1: Ред 1:
{{ambox
'''Тази статия е непълна и се нуждае от подобрение.'''<br/>
| type = style
Ако желаете да помогнете, просто щракнете на [{{fullurl:{{FULLPAGENAME}}|action=edit}} редактиране] и нанесете нужните корекции.
| text = '''Тази статия се нуждае от подобрение.'''<br/>
{{#if:{{{1|}}} | Необходимо е: ''{{#ifeq: {{{1}}} | форматиране | [[Уикипедия:Наръчник/Форматиране|форматиране]] | {{{1}}} }}''.&nbsp;}}Ако желаете да помогнете на Уикипедия, просто щракнете на [{{fullurl:{{FULLPAGENAME}}|action=edit}} редактиране] и нанесете нужните корекции.
}}<includeonly>
{{#switch: {{{1}}}
| препратки =[[Категория:Статии с липсващи препратки]]
| #default=[[Категория:Статии за редактиране]]
}}</includeonly><noinclude>
 
За получаване на канадско гражданство трябва да изпълнявате условията предвидени в закона за емиграцията и гражданството, както и да издържите тест и да положите клетва пред Нейно Величество Елизабет Втора. Като помощ за теста можете да посетите [http://www.yourlibrary.ca/citizenship/index.cfm онлайн тест] за проверка вашето ниво на подготовка.
 
Ако подменяте български паспорт през времето отчитано за получаване на канадско гражданство, трябва да запазите стария паспорт за представяне пред Министерство по емиграцията и гражданството. Това се прави със заявление до МВР на РБ или консулски отдел, със задължението да върнете паспорта, когато необходимостта отпадне (т.е. след получаване на канадско гражданство).
 
 
 
==Що е то  паспорт и гражданството==
 
Тази статия дава обща информация що е то паспорт и гражданство и имат ли те почва у нас. '''Статията да не се бърка с процедурата за канадско гражданство.'''
 
Напоследък се носят слухове че България няма да допуска двойното гражданство. Някой хора се напиха по този повод, някой въобще не са изтрезнявали, а на трети им се клати шапката и им свършиха семките за люпене.
 
За да предотвратя паника в масите, а и за да си раздвижа малко показалците с които от високо набирам по клавиатурата, реших да хвърля малко светлина по темата. Прилагам дългогодишния си опит с повече от едно гражданство.
 
Тази тема касае всички онези които рано или късно ще получат канадско гражданство и нямат никакво намерение да се отказват от българското.
 
 
'''Гражданство.'''
   
   
Това означава че дадена страна те признава за свой гражданин, свой член. По принцип с получаването на гражданство правата на получилия гражданство в съответната държава трябва да се увеличат. Има право да гласува, да купува имоти, земя.... Законите на дадена страна не се интересуват от това да ли имаш други гражданства, интересува ги единствено да ли имаш тяхното. Единствения закон който споменава чужди гражданства е закона за гражданството на съответната страна.


Хората които имат повече от едно гражданство са малко, и техните права, задължения и статут често остават неясни и на самите държавни служители.
== Подаване на молба за гражданство ==


Първите имигрантски години се изнизват неусетно и ето че иде време за подаване на следващият пакет документи към министерството на имиграцията - този път за получаване на канадски паспорт и гражданство. Един от лимитиращите фактори е времето, прекарано на канадска територия: минимум 1 095 дни, считано четири години назад от датата на подаване на молбата.
Формулярите за възрастни могат да бъдат свалени от http://www.cic.gc.ca/francais/information/demandes/adultes.asp Там има също така и удобен [https://eservices.cic.gc.ca/rescalc/resCalcStartNew.do?&lang=fr онлайн калкулатор за дните], които се зачитат за престой в Канада, както и връзка за [https://eservices.cic.gc.ca/epay/welcome.do?lang=fr плащане онлайн] и [http://www.cic.gc.ca/francais/information/demandes/guides/CIT0002FTOC.asp ръководство с инструкции] за попълване на молбата и окомплектоване на изискваните документи.


'''Дискриминация.'''


Също така по принцип няма дискриминация по отношение дали имаш гражданство или не. Но на практика в България административните пречки са толкова че без гражданство си за никъде. Да си припомним само че повечето Български закони и правилници започват с: Всеки Български гражданин.... Напоследък има промени към по добро.
== Доказване на езиковото ниво ==


След три години в Канада, се предполага че кандидатите владеят достатъчно добре поне единия от двата официални езика. За съжаление, от  1 Ноември 2012, министерството не приема това за даденост и изисква от кандидатите документ за доказване на езиковото ниво. В секция 3 от гореспоменатото ръководство са изброени всички дипломи, сертификати и тн, които биха могли да послужат за тази цел. Конкретно за Квебек, работа вършат оценките от францизацията, ако свидетелството е издадено от MICC и оценката по устен френски е над 4 (по скалата на Квебек). Също така може да бъде използван сертификата от TCFQ, но само ако сте минали теста като част от процедурата за имиграция. От друга страна, валидността на TCFQ сертификата е само 2 години и ако помолите Ciep за копие, те ще ви откажат, с аргумента че не издават копия на документи с изтекъл срок.


'''Получаване на гражданство.'''
За Онтарио пък се допуска подпечатан сертификат (или свидетелство) от LINC училище (тези в които след пристигане в Канада отивате безплатно да учите език). До скоро тези училища издаваха само свидетелства, понеже нямаще уеднаквен стандарт. От края на 2014 обаче министерството се опитва да наложи стандарт, така че се издават сертификати за завършен курс, с оценките на кандидата вписани там. Информацията е от Октомври 2014г.
--[[Потребител:AsicsFan|AsicsFan]] ([[Потребител беседа:AsicsFan|беседа]]) 02:30, 26 октомври 2014 (UTC)


Всяка държава си има собствени и различни закони.
1. Гражданство по местораждане. В повечето страни е достатъчно да си роден на тяхна територия. Но има и такива които искат допълнителни условия.
2. Гражданство чрез произход. Изисква се родителите или само единия от тях да е гражданин на дадената страна. Тук законите се различават значително и трябва да се провери за всяка страна поотделно.
3. Гражданство чрез натурализация. Когато някой е живял повече години в дадена страна се смята че е възприел културата, езика, обичаите и въпреки че не е роден в страната е станал неин натурализиран жител. Периода на натурализация е различен, в повечето страни е 5 години, в Канада е 3, в Австралия мисля че е 2, но в някои е повечко, на пример Швейцария изисква 12 години, Австрия 10. За натурализация може да има и други изисквания, например в арабския свят трябва да се приеме исляма, а някои страни искат доказателства че обществото те възприема и необходимо е референтно писмо от местните и кварталните власти. Повечето страни изискват познаване на езика, и доказателства че можеш да се самоиздържаш.
Натурализация и гражданство не е едно и също, въпреки че често са свързани. Има страни в които първо издават документ за натурализация с който после се подава молба за гражданство.
4. Гражданство чрез брак. Този начин не се различава от гражданството чрез натурализация, но често периода за натурализация е по кратък.
Малките и пренаселени държави (Малта, Кипър, Люксембург) много по трудно дават гражданство отколкото по големите.
Понякога получаването на гражданство е свързано с много ограничения. Едно от най тежките е необходимостта да се откажеш от всички останали гражданства които в момента имаш. Такива ограничения имат арабските страни, в Европа е въведено в Германия и Австрия, от скоро разбрах и в Сърбия и България.
'''Какво е положението в България в момента?'''
Лице което не е български гражданин може да придобие българско гражданство ако е пълнолетно, поне 5 години е с постоянно пребиваване в България, не е осъждано, има доход за да се издържа, владее български език, и е освободено от досегашното си гражданство. Този закон (2001) прилича на повечето от европейските и лично не очаквам допълнителни ограничения.
'''Какво означава това ограничение на практика?'''
Закона за българското гражданство допуска български граждани да получат други гражданства. Обаче, чужденците които още нямат българското гражданство трябва да се откажат от своето гражданство за да получат българско.
'''А българските граждани?'''
Тези които имат българско гражданство ще продължават да го имат. Също така те ще си получат канадското без проблеми, защото в Канада няма подобни ограничения. Българските емигранти ще продължават да имат българско гражданство освен ако сами не решат да се откажат от него по някакви лични причини. Дори българския закон да бъде променен и да не допуска други гражданства под никаква форма, на никои няма да му бъде отнето българското гражданство и това е записано в конституцията: “Български гражданин по рождение не може да бъде лишен от българско гражданство”.
'''Двойно гражданство.'''
Кафето е двойно, а гражданствата са две. Гражданствата са за различни страни и по никакъв начин не са свързани едно с друго. И няма как да се удвоят. Но за мое голямо съжаление този термин е дълбоко навлязъл в българския език и го чувам доста често. А какво става ако гражданствата са повече от две?...
'''Спазване на законите.'''
Всеки Българин, както и всеки чужденец е длъжен да спазва българските закони на територията на страната без значение какви са те в неговата страна. Това важи и за всички останали страни. Туристите (особено западните) често са изненадани когато ги осъдят за нещо в арабска страна, защото в тяхната западна страна закона това нещо го допуска.
'''Паспорт.'''
Паспорта и гражданството са различни неща. Гражданството е статус, а паспорта е обикновен документ за пътуване и всеки гражданин може да получи паспорт. Разбира се за да получиш паспорт на една държава е необходимо да си неин гражданин. Ако някой има повече гражданства това означава че може да има и повече паспорти, стига да ги поиска. В началото може и да е интересно да имаш паспорти на повече държави, но на практика е достатъчно и разумно да имаш само един - обикновено този който ти дава най много възможности за пътуване.
'''Размахване на канадски или някой друг паспорт.'''
Държавата е длъжна да помага на своите граждани когато те са в чужбина. Чужденец в България когато има проблеми може да поиска помощ от посолството на своята страна. В зависимост от световния престиж на страната от която идва, отношението към него може и да се различава. Докато имате българско гражданство няма да сте чужденец в България и няма значение колко други гражданства имате, никой няма да се отнася към вас като към уважаван чужденец. Докато сте български гражданин, пред държавните органи на територията на република България ще бъдете третирани единствено като български гражданин.
'''Граничен пункт.'''
На всеки граничен пункт има две служби:
- Гранична полиция която следи движението на хората и удря печати в паспорта.
- Митническа служба която следи движението на стоките от и към страната и събира пари (мито) защитавайки по този начин производството в страната.
Тези две служби не са свързани по между си и изпълняват съвсем различни функции.
'''Документ за самоличност.'''
Не трябва да се забравя че всеки български гражданин е длъжен да носи документ за самоличност на територията на страната. Чуждестранен паспорт не е документ за самоличност в България, и добре е човек да се ориентира към някой български документ (лична карта, шофьорска книжка, паспорт).


== Изпит за гражданство ==


'''Някои примери от чуждите законодателства.'''
Изпитът е задължителен елемент от процедурата за получаване на гражданство, за кандидати на възраст между 18 и 54 години.
Повече за подготовката и явяването на изпита можете на научите на адрес http://www.cic.gc.ca/francais/citoyennete/examen.asp


В момента има доста държави чието законодателство не позволява някаква форма на притежаване на повече от едно гражданство, но вариантите са най-различни. В Германия например не се допуска никаква форма на двойно гражданство:  
--[[Потребител:AsicsFan|AsicsFan]] ([[Потребител беседа:AsicsFan|беседа]]) 02:30, 26 октомври 2014 (UTC)
Вмъквам информация от Октомври 2014г. Само да уточним, понеже преди това никой не го е написал - при подаване на документи за гражданство, малко след това правителството ви изпраща писмо, с което казва че са ви приели документите. Плика с който го получавате е голям и другото което намирате вътре е "Discover Canada" (study guide) - това е неголяма книга, която ви се изпраща безплатно. Това е '''единственият''' източник, от който трябва да учите за теста (около 60 страници общо, но не всичко ще ви трябва оттам). А за изпита - накратко: Изпита се състои от две части - писмен тест и устно интервю-беседа. Пояснявам:


- ако си чужд гражданин и искаш да вземеш германско, трябва да се откажеш от чуждото.  
Устното интервю-беседа е по-краткото, затова започвам с него. След като приключите писмения тест отивате в друга стая, където чакате да ви привикат. Беседвате със служител на службата по имиграция. Целта на беседата са две неща: 1)Ако те имат някакви неясноти относно вашето пребиваване, ще задават въпроси за да си ги изяснят. Пример - попитаха жена ми дали е тръгнала на работа след приключване на майчинството и тн. 2)Да установят вашето езиково ниво. Да, вие вече сте изпратили документ, който го удостоверява, но те искат да се уверят доколко умеете да водите разговор на избрания от вас език (Английски/Френски). Това което ни казаха преди да ни привикат беше "Говорете ни - не ни интересува какво, дори само да обяснявате какво сте правили тази сутрин, но ни говорете. Искаме да видим доколко можете да водите свободен разговор.". Нас специално не ни караха да говорим, но преди мен слушах други които разказваха за някакви книги, които били чели.


- ако си германски гражданин и искаш да вземеш чуждо, трябва да се откажеш от германското.  
За разлика от преди, сега още по време на беседата научавате резултата от писмения си тест и съответно дали сте издържали или не. Това е ново. Преди се е налагало да се чака няколко месеца за получаване на резултат.


Писмен тест. Тук ще обяснявам малко по-дълго, затова го оставих за накрая. Накратко, това е теста от който зависи всичко. Ако издържите теста, това е завършека на вашето приключение, наречено имиграция, защото положителния резултат от този тест ви дава поканата за клетва, която ви прави канадски граждани. А всички затова сме дошли, така че имате интерес да минете този тест. Самият тест е прост - задават ви 20 въпроса на различни теми за Канада. Всичките въпроси са относно неща които ги пише в "Discover Canada". Няма въпрос който не е оттам. Така че научете си материала от книгата. Както казах, въпросите са 20 общо. Дават ви точно 30 минути за отговор на целия тест. Имате право на 5 грешки. Теста се счита за минат, ако имате 15 верни отговора. Самите въпроси са зададени във вида "Въпрос", "отговор A", "отговор B", "отговор C" и "отговор D". Вие маркирате верния отговор. Самите въпроси са различни за всеки човек. Преди да почнат да отчитат време, тоест преди започване на теста, служители минават и раздават на всеки кандидат по една папка и една бланка. Папката съдържа разпечатки с въпросите и възможните отговори, а бланката е форма на която попълвате името си и един номер, който те ще ви кажат на място, плюс че на тази форма маркирате отговорите. След приключване, връщате папката и бланката на служител и отивате в стаята за устната беседа. Самото попълване на бланката става с молив който те ви дават. След приключване, оставате молива на стола, за тези след вас.


В Щатите обаче законодателството е друго, а подобно е и в Австралия:
Както казах, единственото, което ви трябва да учите за теста е книгата "Discover Canada", която ви се изпраща безплатно. Ще я получите няколко месеца преди самия тест. Не чакайте до последно, макар че ние започнахме да учим почти седмица преди теста, обаче това е лош пример. Отделете необходимото време, нещата в книгата никак не са сложни.


- ако си чужд гражданин и искаш да вземеш американско, нямаш проблеми.  
Лошите варианти:
* Не сте издържали писмения тест - ще ви се даде още един шанс. Но след няколко месеца чакане.
* Не сте издържали и втория шанс - нямам представа. Не съм чул някой да е стигнал до там.
* Издържали сте писмения тест, но сте се провалили на беседата - ще ви се даде още един шанс. Но след няколко месеца чакане (до една година).
* Не сте издържали и втория шанс на беседата - нямам представа.


- ако си американски гражданин и искаш да вземеш чуждо, трябва да се откажеш от американското.


== Проверяване на статуса ==


'''Получих канадско гражданство. А сега на къде?'''
На адрес https://services3.cic.gc.ca/ecas/security.do


Сега трябва да свикнете че излитайки от Канада излитате от своята страна (поне по документи) и кацайки в България кацате пак в своята страна. На българска територия ще имате всички права и задължения на български гражданин, а на канадска територия всички права и задължения на канадски гражданин. Ако пък имате проблеми в някоя трета страна, можете да поискате съдействие както от българското, така и от канадското посолство в тази страна. И двете посолства са длъжни да ви съдействат.


== Церемония по полагане на клетва за гражданство и получаване на сертификат ==


На следващите линкове може да се прочете за гражданството писано от юрист на много приемлив език. Спрямо това, моите обяснения просто бледнеят.  
Какво следва след като сте издържали изпита за гражданство - чакате малко и получавате писмо, с което ви канят на церемония по полагане на клетва за гражданство. Датата на церемонията при нас беше около 2-3 седмици след датата на изпита. Това вече е формалност. След полагане на клетва вече сте канадски граждани. Разбира се има малка подробност - ако закъснеете за церемонията, се счита че сте се отказали. И ще трябва да подадете документи наново, заедно с таксите. И друго - на церемонията служителите следят дали всички казват клетвата в момента на клетвата и дали всички са си вдигнали дясната ръка. Съдията произнася клетвата на английски и френски и вие трябва да повтаряте след него/нея. Ако не сте го направили, се счита че се отказвате от гражданство и няма да ви дадат сертификата за гражданство. При нас имаше възрастен мъж с частично парализирана дясна ръка. Можеше да я вдигне само отчасти. На съдията и трябваше време докато се убеди че наистина е парализиран, но нямаше проблем. В края на церемонията съдията лично ви раздава сертификатите за гражданство и ви поздравява. После всички пеете химна на Канада и след още малко приказки ви пускат да си ходите.


На този етап вече отивате до първия магазин за алкохол и купувате хубаво вино за почерпка. Или бонбони.


За гражданството тук:
Какво следва - 2 бизнес-дни след церемонията можете да подадете документи за да ви се издаде канадския паспорт.
http://www.djure.net/feature.php?id=365


И вашата одисея озаглавена "Имиграция в Канада" завършва с това. Оттук насетне правите каквото искате, но повече никой няма да ви гони за нищо, освен ако не се проявите криминално.


За двойното гражданство тук:  
[[Category:Работа]]
http://www.djure.net/feature.php?id=366

Текуща версия към 08:01, 15 ноември 2014

Тази статия е непълна и се нуждае от подобрение.
Ако желаете да помогнете, просто щракнете на редактиране и нанесете нужните корекции.

Подаване на молба за гражданство

Първите имигрантски години се изнизват неусетно и ето че иде време за подаване на следващият пакет документи към министерството на имиграцията - този път за получаване на канадски паспорт и гражданство. Един от лимитиращите фактори е времето, прекарано на канадска територия: минимум 1 095 дни, считано четири години назад от датата на подаване на молбата. Формулярите за възрастни могат да бъдат свалени от http://www.cic.gc.ca/francais/information/demandes/adultes.asp Там има също така и удобен онлайн калкулатор за дните, които се зачитат за престой в Канада, както и връзка за плащане онлайн и ръководство с инструкции за попълване на молбата и окомплектоване на изискваните документи.


Доказване на езиковото ниво

След три години в Канада, се предполага че кандидатите владеят достатъчно добре поне единия от двата официални езика. За съжаление, от 1 Ноември 2012, министерството не приема това за даденост и изисква от кандидатите документ за доказване на езиковото ниво. В секция 3 от гореспоменатото ръководство са изброени всички дипломи, сертификати и тн, които биха могли да послужат за тази цел. Конкретно за Квебек, работа вършат оценките от францизацията, ако свидетелството е издадено от MICC и оценката по устен френски е над 4 (по скалата на Квебек). Също така може да бъде използван сертификата от TCFQ, но само ако сте минали теста като част от процедурата за имиграция. От друга страна, валидността на TCFQ сертификата е само 2 години и ако помолите Ciep за копие, те ще ви откажат, с аргумента че не издават копия на документи с изтекъл срок.

За Онтарио пък се допуска подпечатан сертификат (или свидетелство) от LINC училище (тези в които след пристигане в Канада отивате безплатно да учите език). До скоро тези училища издаваха само свидетелства, понеже нямаще уеднаквен стандарт. От края на 2014 обаче министерството се опитва да наложи стандарт, така че се издават сертификати за завършен курс, с оценките на кандидата вписани там. Информацията е от Октомври 2014г. --AsicsFan (беседа) 02:30, 26 октомври 2014 (UTC)


Изпит за гражданство

Изпитът е задължителен елемент от процедурата за получаване на гражданство, за кандидати на възраст между 18 и 54 години. Повече за подготовката и явяването на изпита можете на научите на адрес http://www.cic.gc.ca/francais/citoyennete/examen.asp

--AsicsFan (беседа) 02:30, 26 октомври 2014 (UTC) Вмъквам информация от Октомври 2014г. Само да уточним, понеже преди това никой не го е написал - при подаване на документи за гражданство, малко след това правителството ви изпраща писмо, с което казва че са ви приели документите. Плика с който го получавате е голям и другото което намирате вътре е "Discover Canada" (study guide) - това е неголяма книга, която ви се изпраща безплатно. Това е единственият източник, от който трябва да учите за теста (около 60 страници общо, но не всичко ще ви трябва оттам). А за изпита - накратко: Изпита се състои от две части - писмен тест и устно интервю-беседа. Пояснявам:

Устното интервю-беседа е по-краткото, затова започвам с него. След като приключите писмения тест отивате в друга стая, където чакате да ви привикат. Беседвате със служител на службата по имиграция. Целта на беседата са две неща: 1)Ако те имат някакви неясноти относно вашето пребиваване, ще задават въпроси за да си ги изяснят. Пример - попитаха жена ми дали е тръгнала на работа след приключване на майчинството и тн. 2)Да установят вашето езиково ниво. Да, вие вече сте изпратили документ, който го удостоверява, но те искат да се уверят доколко умеете да водите разговор на избрания от вас език (Английски/Френски). Това което ни казаха преди да ни привикат беше "Говорете ни - не ни интересува какво, дори само да обяснявате какво сте правили тази сутрин, но ни говорете. Искаме да видим доколко можете да водите свободен разговор.". Нас специално не ни караха да говорим, но преди мен слушах други които разказваха за някакви книги, които били чели.

За разлика от преди, сега още по време на беседата научавате резултата от писмения си тест и съответно дали сте издържали или не. Това е ново. Преди се е налагало да се чака няколко месеца за получаване на резултат.

Писмен тест. Тук ще обяснявам малко по-дълго, затова го оставих за накрая. Накратко, това е теста от който зависи всичко. Ако издържите теста, това е завършека на вашето приключение, наречено имиграция, защото положителния резултат от този тест ви дава поканата за клетва, която ви прави канадски граждани. А всички затова сме дошли, така че имате интерес да минете този тест. Самият тест е прост - задават ви 20 въпроса на различни теми за Канада. Всичките въпроси са относно неща които ги пише в "Discover Canada". Няма въпрос който не е оттам. Така че научете си материала от книгата. Както казах, въпросите са 20 общо. Дават ви точно 30 минути за отговор на целия тест. Имате право на 5 грешки. Теста се счита за минат, ако имате 15 верни отговора. Самите въпроси са зададени във вида "Въпрос", "отговор A", "отговор B", "отговор C" и "отговор D". Вие маркирате верния отговор. Самите въпроси са различни за всеки човек. Преди да почнат да отчитат време, тоест преди започване на теста, служители минават и раздават на всеки кандидат по една папка и една бланка. Папката съдържа разпечатки с въпросите и възможните отговори, а бланката е форма на която попълвате името си и един номер, който те ще ви кажат на място, плюс че на тази форма маркирате отговорите. След приключване, връщате папката и бланката на служител и отивате в стаята за устната беседа. Самото попълване на бланката става с молив който те ви дават. След приключване, оставате молива на стола, за тези след вас.

Както казах, единственото, което ви трябва да учите за теста е книгата "Discover Canada", която ви се изпраща безплатно. Ще я получите няколко месеца преди самия тест. Не чакайте до последно, макар че ние започнахме да учим почти седмица преди теста, обаче това е лош пример. Отделете необходимото време, нещата в книгата никак не са сложни.

Лошите варианти:

  • Не сте издържали писмения тест - ще ви се даде още един шанс. Но след няколко месеца чакане.
  • Не сте издържали и втория шанс - нямам представа. Не съм чул някой да е стигнал до там.
  • Издържали сте писмения тест, но сте се провалили на беседата - ще ви се даде още един шанс. Но след няколко месеца чакане (до една година).
  • Не сте издържали и втория шанс на беседата - нямам представа.


Проверяване на статуса

На адрес https://services3.cic.gc.ca/ecas/security.do


Церемония по полагане на клетва за гражданство и получаване на сертификат

Какво следва след като сте издържали изпита за гражданство - чакате малко и получавате писмо, с което ви канят на церемония по полагане на клетва за гражданство. Датата на церемонията при нас беше около 2-3 седмици след датата на изпита. Това вече е формалност. След полагане на клетва вече сте канадски граждани. Разбира се има малка подробност - ако закъснеете за церемонията, се счита че сте се отказали. И ще трябва да подадете документи наново, заедно с таксите. И друго - на церемонията служителите следят дали всички казват клетвата в момента на клетвата и дали всички са си вдигнали дясната ръка. Съдията произнася клетвата на английски и френски и вие трябва да повтаряте след него/нея. Ако не сте го направили, се счита че се отказвате от гражданство и няма да ви дадат сертификата за гражданство. При нас имаше възрастен мъж с частично парализирана дясна ръка. Можеше да я вдигне само отчасти. На съдията и трябваше време докато се убеди че наистина е парализиран, но нямаше проблем. В края на церемонията съдията лично ви раздава сертификатите за гражданство и ви поздравява. После всички пеете химна на Канада и след още малко приказки ви пускат да си ходите.

На този етап вече отивате до първия магазин за алкохол и купувате хубаво вино за почерпка. Или бонбони.

Какво следва - 2 бизнес-дни след церемонията можете да подадете документи за да ви се издаде канадския паспорт.

И вашата одисея озаглавена "Имиграция в Канада" завършва с това. Оттук насетне правите каквото искате, но повече никой няма да ви гони за нищо, освен ако не се проявите криминално.