Жилище

От BGCanada Wiki
Направо към навигацията Направо към търсенето

Общи модели при наемане на жилище в Канада

Няколко теми (дискусии) в bgcanada.com разкриват трудността, пред която са изправени пристигащите за първи път в Канада имигранти - къде да прекарат първата нощ, как да си намерят първото постоянно жилище, така че преходът от живот в България към живот в Канада да бъде колкото се може по-лек ...

Най-вероятно, първото ви жилище в Канада (апартамент или къща), ще бъде наето. За това е важно правилата, които следвате за да го откриете и наемете, да оставят малко място за грешки. Грешки в смисъл, да попаднете на лош за живеене район (шумен, с по-високи от средното нива на престъпност, с неудобен транспортен достъп, отдалечен от големи търговски центрове, близо до училища с лоша репутация (в случай, че имате деца) и други подобни.

Добре е още от България да сте запознати с начините (правилата), които градът или провинцията, където имате намерение да отседнете, предполага да се спазват. Добра стартова точка е официалния сайт на Министерството на имиграцията (секция "След пристигането" - http://www.cic.gc.ca/english/newcomers/index.asp) и по-точно препратката Housing

Общите правила за рентване са изложени в http://www.cmhc-schl.gc.ca/en/co/reho/index.cfm, а специфичните за всяка провинция или територия, могат да бъдат намерени в Provincial and Territorial Fact Sheets В някои провинци има специфични особености. Например, добре е да се знае, че в Онтарио е забранено да се приема т.нар. Security deposit (money paid in advance of a transaction to protect a seller or renter against damage or non-payment)

Нещото, което няма лесно да прочетете в посочените публикации е описание на трудностите, породени от краткото време, за което трябва да откриете и наемете жилището. Напротив, често ще четете, че трябва да се огледате, да питате за различни неща и да преговаряте за някои условия. Всяка туристическа агенция, обаче знае, че основен проблем при всяко пътуване е: Къде да се преспи през първата нощ след пристигането? Очевидно е, че мястото за преспиване веднага след пристигането, трябва да известно още при тръгването от България. Може да се тръгне и без подготовка и да се търси решение на място, но такъв подход е рискован, особено, ако сте с малко дете или деца.

Има две основни хипотези как да се действа за да се преспи спокойно първата нощ и, в последствие, как да се намери подходящо жилище под наем, така че да се намали стреса от резкият преход ...

Първата и най-разпространената - Имате близки или познати, на които можете да се доверите, и които, също имат доверие във вас. Най-добре е тези познати да имат достатъчно голяма къща или апартамент. Установявате се при тях за една-две седмици , докато се ориентирате и намерите подходящо за наемане жилище. Не се опитвайте да удължавате този срок - може да бъде опасно за вашите бъдещи взаимоотношения.

Това е идеалната стратегия. Трудно можете да допуснете грешка, а насреща получавате покрив над главата и неоценими съвети. Трябва да знаете, че подържането на собственост в Канада не е евтино, така че една-две седмици са голям жест към вас. Поделянето на храна и време за вас (особено ако домакините работят и в същото време използват личните си коли да ви помагат при търсенето на жилище) също е усилие, което трябва да оцените. Нещото, което трябва да обсъдите непременно, е дали те могат да ви помогнат и като ви станат "гаранти", ако бъдещия ви наемодател го изисква. Ако имате тяхното "ДА" трябва да ги разцелувате, защото това е изключителен жест на доверие към вас. Те не са длъжни да правят това, дори да са ви роднини, защото може да има лични последствия за тях. Ако ви откажат не се чувствайте онеправдан, а приемете това като граница, която трябва да се уважава.

Втората - Нямате познати в Канада или в града, който сте избрали да отседнете. Това може да ви изглежда най-тежкият вариант, но не е неопредолим. Няма добре описани модели за най-добро поведение в такава ситуация. Например в публикацията на Венцислав Миков "След шест години в КАНАДА", е споменато за трудностите, пред които може да се изправите, ако сте в такава ситуация. Ще анализираме текста накратко:

В главата "Пътят на повечето емигранти, пристигащи в Канада на стр. 76 от книгата След шест години в Канада има добра, макар прекалено обща и неясна, информация за проблемите при наемане на първо жилище. Най-общо казано нещата се свеждат до това че:

  • Ако нямате познати, готови да гарантират за вас - може да имате голям проблем. Тъй като сте тотално неизвестни на компанията наемодател (разбирай голяма корпорация за отдаване на жилища под наем със стотици апартаменти собственост), кандидатурата ви трябва да бъде подкрепена с доказателства, че може да посрещнете наема. Тъй като нямате история в Канада, няма как да представите такива и е вероятно да не бъдете одобрен. Това е така, защото големите компании имат стриктна политика, която не може да се прескочи - примерно без референции от предишни наемодатели и/или писмо от настоящ работодател (т.е. настояща работа), и добра кредитна история, кандидата не може да бъде одобрен.

От този момент единствената опция пред вас е, да се обърнете към по-малък наемодател, най-често той и собственик на жилището (разбирай малък рентиер на един-два апартамента), който може да не бъде толкова взискателен. Много често собствениците завишават исканата цена за наем спрямо качеството на подръжка на жилището. Най-вероятно предложението може да бъде basement (в книгата преведено като "мазе") или лошо поддържан апартамент, но е напълно възможно в зависимост от района, който сте избрали, да успеете да наемите и добре поддържано жилище. Практиката доказва, че е трудно, но не и невъзможно и най-вече това е въпрос на договорка между наемателя и наемодателя. Макар да не е редно според закона, някой от новоимигрантите се съгласяват да предплатят последния наем от договора, когато заплащат първия наем.

Оставането на депозит за евентуални щети по време на пребиваването в жилището е незаконно. По-желателният вариант, ако собственика постави такова изискване, е наемателя да му предложи да си направи застраховка на наетия от него апартамент и при евентуални инциденти, описани в договора на застраховката (кражба, наводнение, пожар, вандализъм и т.н.), застрохователната компания ще изплати загубите на наемателя или на наемодателя (в зависимост кого касаят).

Трябва да сте наясно, че не е без значение дали наемодателят е "голям" или "малък" от гледна точка на качеството на предоставяните услуги (ремонти, политика на сигурност и др.), величината на рентата и местоположението на жилището (достъп до публичен транспорт, спокоен и тих район, добри училища или университети и т.н.). Реалистична ситуация за дейстиве би могла да бъде следната: Наема се стая в мотел, където цените са сравнително ниски (в сравнение с цените на хотел) и усилено се търси по-добро жилище. Проблема с "гарантът" стои, обаче. Тогава остава търсенето на квартира от по-малък собственик.

Ако си сам, обаче цената на прехода България - Канада е много пари и много усилия. Добър пример намерих в една от темите на форум bgcanada. Примерът е на troll (и е редактиран)

  • Искаш да наемеш квартира за един месец. Затруднен си финансово и не можеш да дадеш исканите гаранции. Ако предположим, че в сградата има един лошо мебелиран апартамент, възможно е собствениците да имат интерес да ти го предложат на завишен с 25-30% наем. Макар да нямат право, могат да ти поискат депозит, така че в случай на евентуални повреди по време на вашето пребиваване в апартамента, при напускане, да могат да си възстановят загубите.
  • В случай, че сте дошли с малко пари, да кажем с 3000 долара. Тогава, при наемането, автоматично изваждаме 1000 долара последен наем и 1000 долара наем за първи месец (за едно и половина например в Торонто или в центъра на Монреал - стая с бокс и баня с тоалетна). Остават ви 1000 долара. "Спокойствието" ще продължи 20 дни, защото 10 дни преди края на месеца трябва да дадеш отговор ще седиш ли и следващия месец, а между 1 и 5 следващия месец трябва да платиш 1000 долара наем за следващия месец.

Така, че ако искаш да живееш, трябва да работиш. Впрочем ако искаш "да избягаш", пак трябва да работиш, защото "бягството" също струва пари.

Наемане на квартира в Онтарио




{{#ifeq:Файл:Question book.png|none | |

}}

{{#if: |

}}

{{#switch:style

| | speedy | delete | content | style | move | protection | notice =

| #default =

This message box is using an invalid "type=style" parameter and needs fixing.

[[Category:Wikipedia message box parameter needs fixing|Шаблон:Main otherЖилище]]

}}



Наемане на квартира в Квебек

Намирането на добра квартира изисква време и търпение, затова на новопристигналият имигрант може да му се наложи да живее на първо време където намери, пък по-късно да подбере по-подходяща. Договорите за наем в Квебек най-често са едногодишни и изтичат на 30 юни, затова обикновено март, април и май са месеците за търсене на нова квартира. Отношенията между наемателите и наемодателите се определят с договор, а организацията Régie du logement du Québec регулира правилата за отдаване под наем. Естествено, могат да бъдат сключвани договори по всяко време на годината и за всякакъв период от време.

При първоначално наемане на жилището, клиентът трябва да попълни документ в който да впише данни, позволяващи на бъдещия хазяин да провери своя наемател (отзиви от предишни наемодатели, платежоспособност). Този документ се нарича une offre de location и често пъти включва клауза в която наемателя си запазва няколко дни да провери данните и едва след това да приеме или да не приеме наемателя. Тази оферта обаче обвързва наемателя, ако хазяинът реши да го приеме, така че не е добра идея да се подписва повече от една такава оферта - в противен случай наемателят рискува да се окаже с няколко наети квартири!


следва продължение...


Отопление на жилището

Апартаментите под наем се отопляват основно по два начина(има много други, но туй не е за първите три месеца):

С ток и с "парно", което в същност е водно, при което водата се топли долу в сутерена централно с ток, нафта, природен газ и се разкарва по апартаментите. Радиаторите не се различават много на пръв поглед. Това, по което тутакси ще ги познаете е управлението. Електрическите имат управление във всяка стая, а другите са с управление в хола, които отваря електроклапан в единия край на апартамента и пуска през целия апартамент топлата вода да тече и да отдава топлина.

Аз лично предпочитам тези с електричество, щото са по-гъвкави и ако ти се развали един радиатор не издъхваш прав, както се случва ако ти се прецака електроклапъна.Ако имаш каквито и да е проблеми, по което и да е време на денонощието отиваш право при консиержа,менажера на блока въобще тоз дето представлява собствениците пред теб. Това отопление има своите слаби страни и те трябва да се познават много добре. Контролния уред е на около 1.50 -1.60м от земята и системата верно поддържа тази температура там.

Обаче при избрани 24 градуса и при външна температура от -20 на тавана е около 26 градуса, а на пода е 20-22. Колкото температурата пада навън толкова тези разлики стават по-фрапиращи като връзкате е почти експоненциална. Ако навън е нула градуса и отново сме турили, че искаме да е 24 градуса на тавана е 25, а долу на пода е 22-23.

Борбата с това, е като караш въздуха да се мести по вертикала, с голям вентилатор на тавана, но не е много успешен.Изобщо тук има много отворени пространства. В апартамента има външна врата, врата на кенефа и евентуално врата на спалнята/спалните.Ако сготвиш едно шкембе през зимата, жената се изнася, а и децата отиват с нея. А то хич без шкембе бива ли? Ако изпържиш едни кюфтета, след туй ги сънуваш две вечери, а след туй само мирише. т.е.

Като гледате телевизор вечер е добре да си вдигате краката. Не случайно тук продават толкова много пейки за крака, фотьойли с дигане на крака и т.н. Ако имате малко дте не го оставяите да играе на пода или повишете температурата. Домашните чехли, които ползвате е добре да имат серьозна подметка, а онез за един долар от доларамата ги оставете за гости.

Ако ви сменят консиержа докато сте в блока и новия не ви харесва използвайте това за да се изнесете.Казвате, че сте имали уговорки със стария и при туй условие сте влезли да живеете и т.н.Можеш да живееш с лоша жена, но с лош консиерж - никога.