Имиграция във Ville de Québec

От BGCanada Wiki
Версия от 13:32, 4 март 2010 на Milla (беседа | приноси) (Нова страница: "Некои особености" относно Ville de Québec 1. <b>Дестинация България – Ville de Québec</b> В България се п...)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към навигацията Направо към търсенето

"Некои особености" относно Ville de Québec

1. Дестинация България – Ville de Québec В България се предлагат самолетни билети до Ville de Québec, но даже и така, в Монреал има смяна на самолета. Предлагам ви да обмислите добре варианта, защото това оскъпява пътя ви до крайната цел. Сравнете цената на самолетния билет до гр. Квебек и цената, която се получава, ако хванете автобус от Монреал до гр. Квебек и преценете дали си заслужава. Ако твърдо сте решили да ползвате самолет до гр. Квебек, ще минете процедурите с митничарите и имигрантските власти на Канада тук. Разликата е само при определянето на среща с представители на MRCI: ако слезете на Дорвал, там има бюро на имиграционните власти на Квебек, които още там ви насрочват въпросната среща; ако слезете в гр. Квебек, ще трябва сами да си уредите такава. За целта трябва да се обадите на един от следните телефони: (418) 646-4744 - Норбер Кутюр (агент от МРСИ) (418) 643-1435 - рецепцията на МРСИ, ако горепосоченият агент отсъства, за свързване друг наличен такъв.

2. Вариант с автобус Монреал-Квебек. Точно пред вход/изхода на Дорвал (не знам дали е централния, моля монреалците за уточнение (Монреалец уточнява авторитетно – на “Пристигащи” има общо взето два изхода, от десния отивате по близо до такситата, така че хванете левия.) ) има спирка на автобуса (не помня номера му), който ще ви закара до автогарата, откъдето тръгват автобусите за гр. Квебек. В същия район има будка, от която можете да си купите автобусните билети. За багажа не се плашете: линията е градска, но автонусната кола е “междуградска”, т.е. с големи контейнери отстрани. Така че големите сакове са лесни (сравнително): от багажната количка на летищрто в контейнера. Автогарата за гр. Квебек е последната спирка, така че няма начин да я пропуснете. Тук също има колички за багаж, но не са безплатни. Всяка от тях си има касичка, в която пускаш монета от 2$, след което я отключваш и товариш, както си знаеш. Автобуси за гр. Квебек има редовно. Ето ви няколко сайта за справка за разписанията и цените на билетите: www.stm.info/info/f-sites.htm#interurbain www.orleansexpress.com/f./horaires/index.html www.orleansexpress.com/f./aeroport/index.html www.intercar.qc.ca/fr/02-01.html Пътуването продължава около 3 часа. Автобусите са хубави и удобни (с възможност да си четеш Форума на лап-топа си), но все още не са се сетили да предлагат закуски и напитки. Ако смятате, че някой от вашите спътници ще умре от глад или жажда, запасете се, преди да се качите в автобуса.

3. Временно настаняване до намиране на квартира. Нямам идея за хотелите и квартирите по за седмица. Ние бяхме при приятели.

4. Уреждане на статуса. Разликата е единствено в чакането – датите за съответните рандевута са много скоро след разговора. На самото място (когато се минава без рандеву) опашките не са големи. Например: - ако минете през имиграционната служба на Квебек на летище Дорвал, ще ви насрочат дата за среща с агент на МРСИ примерно за след два дни. Тако отидете на мястото на срещата, ще има 1-2 човека преди вас; - понякога е възможно тестът за определяне на нивото на знаене на френски да е веднага след срещата ви с агента. Ако не – след седмица да кажем. Горещо ви препоръчвам да посетите Centre Multiethnique. Това става с предварително уговаряне на среща. Там ще ви осигурят преводач, ако не можете да се оправяте с езика, който ще ви придружава в различните служби и при откриването на сметка в банката (това последното между впрочем става без никакъв проблем). Ще ви посочат кое след кое е добре да направите. Ще ви търсят квартира (не винаги са особено ефективни, но има много случаи, в които са помогнали). Ако имате деца, ще уредят записването им в градина или на училище. Ще ви попълнят молбата за прекарване на телефон или пък подробностите по пускането на тока в квартирата.


Ето ви и координатите:

369, rue de la Couronne 3e étage

Québec, Qc

G1K 6E9

Tél.: (418) 687-9771

Téléc.: (418) 687-9063

cmq@webnet.qc.ca


5. COFI

Поне до момента не се налага да чакате с месеци, за да го започнете. Обикновено ви включват още в първия курс, който започва след вашето явяване на теста. Места за провеждане на COFI: - Université Laval - Cégep Sainte Foy - Carrefour d’immigration Накратко - висшистите - в университета. Нивото на преподаване е отлично. Даскалите се напъват да докажат, че програмата им е по-хубава от тази на университета, за която хората си плащат за да учат френски. И успяват... От това ние само печелим. Много народ после записва да учи в Лавал. Има и други организации за безплатни курсове по френски, но там няма да получавате пари, затова че учите.


6. Квартири Квартирите тук са по-евтини отколкото в Монреал. Например ние плащаме 385$ (с увеличението от 01.07) за 3 1/2, разбира се квартирката е малко тесничка, но е добре. И всичко е включено в наема - отопление, вода топла, студена, ел.ток. Това си е жив късмет, много е евтино даже и за тук, обаче го пиша, за да знаете, че има и такива възможности, защото съм далеч от мисълта, че ние сме наели единствената евтина квартира в Квебек. Нормално цените за 3 1/2 са 420-450$, за 4 1/2 - 450-500$, има и по 600$, и тока отделно, зависи от квартала и от големината на стаите все пак. Не претендирам това да са статистически данни. Напр. в стария Квебек едни румънци си наеха 4 1/2 и струва 700$, и май плащат тока отделно. Но това не е голямо перо тук, както сигурно всички могат да потвардят. По-голямото перо е отоплението. И тук има криза за квартири, обаче още не съм чула някой да е останал на улицата. Просто времето за намиране на квартира се удължи. Може да минат 2-3 седмици в търсене, че и повече. Разбира се, ако човек не е претенциозен за квартала (в смисъл по-близо до центъра, или до университета Лавал, или в малко по-престижен квартал и т.н.), ще се устрои по-бързичко.


Иначе тук "лоши" квартали няма. Има такива с повече зеленина и с повече пространства м/у сградите и такива без зеленина и къщите залепени една до друга. Но това нас поне не ни интересуваше никак в началото. Сега вече ми се ще да сме в по-зелен квартал, но ще ще поживеем още без дръвченца и цветенца. Квартали, известни с престъпност, групировки и т.н. няма. Няма еврейски, руски, китайски и какъвто още се сетите квартал. Нашият обаче е известен като квартала на социаладжиите, но край нас има доста хора, които работят. И това пък в крайна сметка не ни бърка. Даже по причината, че сме без кола, тук се чувстваме на мястото си, тъй като има квартали, в които няма да видите хора, стърчащи по автобусните спирки, или ходещи пеша. Друго по-важно: тук не всички квартири са оборудвани с печка и хладилник. Не са и много сградите с пералня в мазето. Но има магазини втора употреба, където можеш да си купиш тези неща мн. изгодно, порядъка между 120-200$.


7.Обществен транспорт.

Общественият транспорт е мн. развит. Няма метро, но автобусните линии са много и рейсовете са редовни. Има и т.н. метробуси, които са много начесто и свързват всички точки на града. Автобусната карта за 1 месец е 60$ (по всички линии естествено). Като почнеш КОФИ, ти дават студентска - 43$. Още по-бързи са експресите, които свързват по-отдалечените квартали и в часовете пик са много начесто.


8. Работа. Работа на черно е по-малко разпространено в сравнение с Монреал. Не съм го изпробвала лично, защотo не съм живяла в Монреал. Съдя по това от форума и от разкази на познати. Знам, че и тук има такава, но как се започва, не знам. Стигнали сме до извода, че собственикаът трябва да те познава или да те е препоръчал някой негов познат, за да ти предложи на черно.


Относно хубавата работа - зависи каква ти е професиата. Това тук е столица и курортен център, така че всичко свързано с услуги, туризъм и търговия върви. Ние сме разни видове инженери и виждаме проблем с намирането на работа по специалността. Като се има предвид, че нямаме претенции да заемаме места на инженери, разбира се. Първичният и вторичният сектор са по слабо развити. Има фирми, но не толкова много като в Монреал. Все пак при шанс може да се намери нещо, защото и имигрантите са малко. Ние не сме търсили много упорито, защото досега се борихме с френския, а имам приятели, които все още го учат. Не можеш да търсиш свястна работа без владеене на езика. И разни смесици от френски, англ., бълг. и т.н. езици тук не вървят.

Работодателите наемат по-трудно на работа имигранти, не са много свикнали. Все пак тук имигрантите са 2%, а в Монреал мисля, че са 30-40%. Имам чувството, че си мислят, че ние от другите държави ядем деца. Ако имаш кебекарски стаж (разбирай провинцията, а не града), шансовете ти се увеличават доста.

Общо казано, тук е добре като за начало - минава се бързо по службите, откеиваш си банкова сметка без проблеми, не ти искат капаро за квартирата (все още), не чакаш много за КОФИ. После, можеш да учиш в Лавал, ако искаш или други всякакви курсове. Ако си касметлия, си намираш добра работа, ако не-търсиш другаде и се местиш. Ние окена преплувахме, за да стигнем дотук, че едно местене от един в друг град да ни уплаши...


9. За децата – копнато от Мария (Мари1). Аз имам двама сина-на 6 и 16 години.Малкият ми син тази година беше в предучилищна паралелка-т.е.maternelle.През септември тръгва в първи клас в същото училище.Училището е близо до нас и съм много доволна от отношението на учителите и възпитателките от service de garde.Когато започна в началото-през октомври,му беше много трудно,но след 3-4 месеца вече беше добре.Още от самото начало два пъти в седмицата идваше учителка ,която се занимаваше специално с него и го учеше на френски.Между другото той изобщо нищо не знеше.Това продължи през цялата учебна година.Сега той говори много добре.Това е за малкия.Големият ми син в България учеше в езикова гимназия и преди да дойдем беше подготве в английска паралелка,така че нивото му беше много добро,но по английски език.Тук започна в classe d'accueil да учи френски от самото начало.В града има две училища с такива паралелки ,но те са за деца над 12 години.През септември тръгва в обикновен secondaire.В момента и той е много добре с езика.Относно primaire-в града има много такива .В зависимост от това къде живееш записваш детето в най-близкото училище.Относно наемите за квартирите Ани вече писа,но все пак аз искам да ви кажа лично за моята квартира.Ние живеем в 5 1/2 и наема ни е 580 $ без електричеството (около 24-25$ на месец).Друго всичко е включено.От октомври ще е с 20$ повече.Между другото в града има и училища с преподаване на английски ,но за да можеш да запишеш детето си там има едно задължително условие - поне единият родител трябва да е англофон.


10. Развлечения.

Развлечения бол. В радиус от 10 до 30 км около града имало сума ти работи: ваканционното селище Валкартие, някое и друго езеро, водопади - освен Монморанси има и други, май Шодиерите бяха; един връх, който бил труден за изкачване - Монт Ст Ан (ски пистите са тук), а преди него – каньона Сент Ан (голяма красота). В рамките на града - две езера, едното с плаж с пясък, ама не знам дали се плаща, там е също като курортно селище, със шалета. лодки и др. екстри, другото езеро е със "шляп-шляп педалите" и др. На два часа от града е реката, която извира от Лак Ст Жан (забравих й името), по която китовете се качват до езерото. При късмет можете да ги видите, ако идете до езерото.

Има страшен аквариум, поне по рекламите. Още никой БГ имигрант не е ходил, за да каже как е. Също и зоопарк. Има и други неща, но не се сещам. Абе, като се преселите тука, тъкмо ще ви е по-интересно да си ги откривате сами. Относно концертите - Монреал води безспорно. Хем завиждаме, хем се радваме, че не идват тук да не се дразним, че не можем да идем.


11. Разни. Тук е университета Лавал, в който има каквито специалности си пожелаеш, естествено е франкофонски. Също и Университетът на Кебек има филиал тук, но по-престижният е Лавал.

Ако искаш да учиш френски, тук му е мястото. Никакъв билингизъм няма тука. Само френски навсякъде. Това не им пречи в обявите за работа да ги търсят билинг, но в действителност... Даже в правителствените служби и в банките доста време минава, докато ти изровят някой, който знае що-годе английски. На много от местата даже изобщо няма такива. На улицата или в магазините, като попиташ някой за нещо, той чува чуждоземния ти акцент, и веднага минава на английски. Обаче познанията му се изчерпват мн. бързо, ако ти продължиш на анг. Аз не мога да го преценя, защото моят английски е по-лош от техния, но наши приятели и познати имат такъв опит. Всичко това се отнася за масовия случай, за ежедневието.

Без френски тук не можеш да се оправиш! Изключение: Vieux Québec, който е туристическа зона и повечето обслугващ персонал говори английски.

Иначе, разбира се, има образовани кебекари, които си ги владеят и двата езика еднакво добре.

Имигрантите ни са жълтички, тъмнички (испанофони - те са най-много) и розовички - от бившия соц лагер - румънци най-много, руснаци и др. от бившите републики, но и те досега са били малко тук. Като БГ-тата започнаха и те да идват тук от миналата година. Черни има тук-там като за миризма само. От онези с бакенбардите и черните дрехи няма изобщо, също и с точките по челата, а разбрах, че в Монреал си ги имате в изобилие. Изобщо не сме много шарени тука и това ни харесва.

Целият град е много чист и подреден По всички паркове има играчки за децата. Има и такива на закрито - в търговските центрове. Даже в единия има и влакче на ужасите. Пълно е с летни басейни - безплатни . Има много красиви паркове - не сме ги посещавали още всичките.


БГ общност? Голяма дума. Доколкото знаем, всичко БГ сме 80-90 човека. Най-старите (не като възраст, а като пристигане тук) са от преди 12-13 год. После затишие. Преди 3-4 год. са дошли още няколко човека и от миналата зима - "новата вълна":15-20 парчета семейни и несемейни. От новата вълна се познаваме всички - някои сме много добри приятели. На 24 май от няколко години се организират срещи в един парк.


Полезен сайт по темата за град Квебек е:

http://www.ville.quebec.qc.ca/fr/ma_ville/quartiers.shtml

Съдържа информация за всеки от кварталите на гр. Квебек, както и карта. Всъщност е пълен с информация.